Han blev säsongens förste målskytt i SHL när han drog in 1-0 i power play efter 11.19 av första perioden.
– Helt Cam Abbotts förtjänst, menade Janne. Han skymde målvakten.
Minns du 3 mars 2013?
– Färjestad i slutspelet, jag har blivit påmind. Då gjorde jag mitt senaste mål.
Då hette det Elitserien. Så Jannes mål i går var hans första i SHL.
– Men så många chanser som jag hade förra säsongen är det ett under att inte någon puck gick in, sa Sandström.
”En lögnare”
Nu blev det alltså utdelning direkt och den tråkiga sviten är bruten.
För visst bryr du dig om målen?
– Självklart. Den som säger någonting annat är en lögnare.
Hann du sikta förresten?
– Jag har skjutit ett par skott från det läget under åren. Så det vara bara att dra till och hoppas. Nu gjorde ju Cam jobbet.
Målet innebär att Janne delar ledningen i interna skytteligan.
Men ...
– Jag var ju inblandad i ett mål till tyvärr. Jag råkade styra in deras kvittering. Tänk att man aldrig får vara riktigt glad.
1–1 kom efter 14.13, tre minuter efter Jannes ledningsmål. Pär Lindholm sköt från dålig vinkel och pucken gick via Luleåbacken i mål.
– Om jag lyft på benet hade det inte hänt. Men det är inte mycket att göra åt. Daniel Larsson i kassen var ju chanslös.
Men nu slipper Janne i alla fall höra snacket om den mållösa sviten. Och det lär knappast dröja lika länge innan han slår till igen. I rätt kasse alltså.
70-talister
Luleås mål under ordinarie tid gjordes av rinkens enda 70-talister.
Per Ledin kvitterade till 2-2 efter 13.45 av mellanperioden. Då hade bara två sekunder gått av ett power play.
– Man kan inte lita på ungdomarna, sa Janne med ett leende.
2–2 efter ordinarie tid och 23–23 i skott. Jämn match? Jo, visst.
– Vi började bäst i första och andra perioden, den tredje var jämn. I sudden var vi klart hetare, tyckte Skellefteås tränare Hans Wallson som var nöjd med insatsen.
– Visst hade jag hoppats på tre poäng. Men vi har ett nästan nytt lag och borta mot Luleå är ingen lätt uppgift. Jag är nöjd med laginsatsen.
Joakim Fagervall, Luleås tränare:
– Skönt att få börja med en seger. Vi hade lite kramp i början av matchen men jobbade oss in. Det såg lika dant ut i andra perioden. Tredje var jämn men vi släppte över initiativet i slutet av tredje och i sudden . Då var det Daniel i målet som räddade oss.
Matchen avgjordes på straffar. Efter nio missar (två stolpskott av Luleå) lyckades Daniel Zaar avgöra.