I går blev värvarbomben ett faktum. Luleå Hockey presenterade Linus Klasen som sin nya spelare.
Den 26-årige forwarden, som i fjol gjorde 50 poäng för Malmö i allsvenskan, har skrivit på ett tvåårigt avtal med klubben.
Och Lars "Osten" Bergström var mäkta nöjd med värvningen.
- Det känns både spännande och intressant. Vi är väldigt nöjda.
Linus Klasen kommer från Huddinge, men fick sitt elitseriegenombrott med Södertälje där han spelade 2008-2010.
Efter ett misslyckat NHL-försök i Nashville säsongen 2010/11 värvades han till den storsatsande allsvenska klubben Malmö inför fjolårssäsongen. Och inte till vilket pris som helst.
Linus Klasen skrev på ett miljonkontrakt med Malmö - enligt Expressen fick han ut 583 000 kronor i månaden efter skatt - och gjorde sig känd som Sveriges högst betalda spelare.
- Jag kan säga såhär, att om det handlat om pengar så hade vi varit chanslösa. Då hade vi inte ens varit med i matchen, säger Bergström.
Linus Klasen har inte bara gjort sig känd som en högavlönad spelare. I fjol skapade han rubriker genom flera verbala grodor. Han kallade bland annat Oskarshamns spelare för "ett gäng horor".
Men "Osten" är inte orolig för några skandaler.
- Det är såklart aldrig bra om man uttrycker sig på ett felaktigt sätt. Men vi är inte det minsta oroliga. Jag tror att det kommer bli väldigt bra för Linus att komma till Luleå. Här kan han få lugn, ro och stabilitet.