Marcus siktar på final

I det svenska herrsprintlaget spekuleras det mest kring en favorit och två åkare med massor av meriter. Knappt någon talar om Marcus Hellner.- Det passar mig perfekt, sager han.Läs mer. > Sternlunds VM-blogg

"Om jag får loppet dit jag vill har jag en bra chans att ta medalj", säger Marcus Hellner.

"Om jag får loppet dit jag vill har jag en bra chans att ta medalj", säger Marcus Hellner.

Foto:

LIBEREC2009-02-24 06:00
Det svenska skidlandslagets presskonferens i går speglade situationen ganska tydligt. Efter den sammanfattande presentationen flockades alla kring storfavoriten Emil Jönsson samt Björn Lind och Thobias Fredriksson som samlat medaljer på hög i VM och OS.
Det var desto lugnare kring Hellner.
- Jag har inga problem med att stå i skuggan av de andra. Det är bara skönt, intygar han.
I eftermiddag kan det vara ett helt annat läge - om det går som Marcus Hellner hoppas. Han siktar i första hand på att nå finalen och väl där kan allting hända.
- Om jag får loppet dit jag vill har jag en bra chans att ta medalj. Det gäller att få en bra start och ha lite flyt.
Tror på Emil
Det är många om budet. Mest snackas det om Ola Vigen Hattestad som har vunnit alla sprintlopp som han har ställt upp i den har säsongen, alla utom en, vill säga.
I Vancouver vann Emil Jonsson över norrmannen.
Där har ni också Marcus Hellners favorit.
- Ja, jag tror på Emil. Han har ett otroligt bra fokus på den här tävlingen.


Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om