Sofia Henriksson får chansen i Skandinaviska finalen

Piteå Elits Sofia Henriksson är en av 13 aktiva som representerar Sverige i Skandinaviska Cupens final i Madona, Lettland den 3–5 mars. "Sofia har presterat bra i alla lopp efter sin oturliga skada. Jätteroligt att hon får chansen. Jag tror till och med att det kan bli aktuellt med världscup för hennes del längre fram under våren", säger Piteå Elits tränare Joakim Abrahamsson.

Sofia Henriksson,  Piteå Elit

Sofia Henriksson, Piteå Elit

Foto: Mattias Friberg

Längdskidåkning2023-02-17 13:06

En enda åkare, förutom de som är uttagna till VM, kan tyckas skralt för Piteå Elits del.

– Nja, det tycker jag inte. Den här uttagningen var nog jättesvår och våra killar låg väl på gränsen. De som togs ut har presterat jämnare resultat än våra killar Björn Sandström, Viktor Brännmark och Fredrik Andersson, kommenterar Joakim.

Lisa Ingesson fick chansen i Tour De Ski, men inte i Skandinaviska cupens final.

– Hon har haft problem med sjukdom och förbereder sig för andra tävlingar under våren, förklarar Joakim.

Moa Lundgren åker till Lettland som cupledare, något som också gett henne möjlighet att få starta i de tre senaste världscuperna;

– Jag gick för en plats i VM och gav det ett ärligt försök. Jag var besviken över att resultaten inte räckte men nu blickar jag framåt, säger Moa Lundgren. Jag åker till Lettland för att göra mitt bästa och visst, det skulle vara en fin revansch och riktigt härligt om det räcker hela vägen, säger Lundgren.

– Vi har tagit ut en större trupp denna gång för att kunna ge några yngre åkare, som nådde fina framgångar på U23-VM i Kanada, en chans att tävla i landslagsdräkten på internationell nivå, säger Anders Byström, landslagschef.

Skandinaviska Cupen har på herrsidan historiskt varit en norsk historia. Bäste svensk inför finalen är Truls Gisselman som ligger på 17e plats i totalställningen.

– Vi har tagit ut en större trupp denna gång för att kunna ge några yngre åkare, som nådde fina framgångar på U23-VM i Kanada, en chans att tävla i landslagsdräkten på internationell nivå, säger Anders Byström, landslagschef.

Tävlingarna inleds med en sprint i fri stil, och helgen fortsätter med 10 km fristil på lördagen och avslutas med 20 kilometer klassiskt, jaktstart.

Damtruppen: Anna Dyvik, IFK Mora. Moa Hansson, Falun-Borlänge, . Sofia Henriksson, Piteå Elit, Moa Lundgren, Åsarna, Märta Rosenberg, Trillevallen och Elina Rönnlund, IFK Umeå Herrtruppen: Emil Danielsson, Högbo, George Ersson, Falun-Borlänge,Truls Gisselman, Rehns, Olof Jonsson, Trillevallen, Leo Johansson, Falun-Borlänge, Gustav Kvarnbrink, Åsarna  och Karl-Johan Westberg, Borås 

 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!