Att Therese Johaug tog guldet var inte förvånande inte heller att det blev två svenska medaljer.
Grattis Frida Karlsson och Ebba Andersson – men frågan är om inte det var Charlotte Kalla som gladde mest.
Å givetvis grattis Piteå som fortsätter samla medaljer den här vintern.
Men åter till Tärendös stolthet Charlotte Kalla.
Ifrågasatt inför VM efter ryggproblem och covidsmitta.
Det var till och med så att uttagningen av Charlotte Kalla till VM väckte känslor och inte bara positiva sådana. Sättet hon svarade på var det bästa tänkbara.
Kalla svarade på ett sätt som bara hon kan.
Femma på det inledande distansloppet, skiathlon, visar att lagledningen var på helt rätt spår när man tog ut henne.
Hon var aldrig med i diskussionen om medalj och det var så klart inte väntat.
Hur hon tog sin femteplats var imponerande.
Från en startposition ganska långt ned så gjorde hon en stark inledande klassisk sträcka där hon fram till bytet klättrade kraftigt. Även fristilsdelen imponerade där hon under en tid var ensam fyra, men i mål kom femma strax bakom Teresa Stadlober.
Undertecknad skrev i en krönika inför VM att jag hade svårt att se ett svenskt stafettlag utan Charlotte Kalla.
Nu har jag inte längre svårt för det – nu ser jag istället det som en omöjlighet att hon ställs utanför laget.
Svaret som Kalla gav under skiathlonen gjorde nog att några tunga bördor trillade från lagledningens ryggar.
Sett till Kallas form så tror jag faktiskt att hon har chansen till en individuell medalj. Även om det skulle vara en överraskning av väldigt stora mått så kan faktiskt Kalla avsluta VM med en medalj.
Givetvis blir det svårt – men när har det inte varit svårt att ta medalj under mästerskap.
Är det någon som vet hur man gör är Charlotte Kalla.
Hon har gjort det 12 gånger på individuella lopp.
Sådant väger tungt när det blir dags för den avslutade tremilen.
Emma Ribom hängde med länge, men tappade under fristilsdelen och hamnade på en 18:e plats. Jag tycker faktiskt att det var ett bra resultat för henne, men om det för den delen räcker till att få en plats i stafettlaget håller jag för högst osäkert.
För Björn Sandström så gick det riktigt tungt. Vid skidbytet så låg Piteå Elitåkaren 38:a långt efter i tid också. I mål så var Sandström 40:e åkare.
Med ett vrål som hördes från Oberstdorf ända till Karl-Johans gate i Oslo så tog ryske Alexander Bolshunov VM-guldet.
Imponerande var ordet för dagen.