Piteå IF:s fotbollsdamer står inför ett par tuffa uppgifter i borta och hemmaöppningen av allsvenskan. Klarar de rutinerade tjejerna att svepa "en sexa Skåne" (sex pinnar mot Kristianstad och Malmö) i inledningen av fotbollsfesten kan det bli hur glatt som helst framöver. Tränaren Stellan Carlsson ligger lågt och varnar för en kallsup i morgon på naturgräset. Underlaget är ju inget PIF-tjejerna är vana vid den här tiden på året.
Gräs, plast, stora arenor eller små. Ju mer jag tänker på det blir man allt mer klar över att PIF förfogar över en av seriens mest rutinerade trupper. Det enda som pekar på att PIF ska hamna längre ned i tabellen än Umeå, Vittsjö och exempelvis premiärmotståndaren Kristianstad är truppbredden. Lena Blomkvist och Emelie Lövgren är ju långtidsskadade och internationellt meriterade löftena Sara Eliasson och Francisca Ordega dras eller har dragits med skador.
Stellan Carlsson har en del att fundera på inför premiären, men det handlar mest om angenäma problem. Försvaret har testats i träningsmatcherna och segrar mot Umeå och Tyresö stärker förstås. Lydia Williams har gett klartecken för spel men Maria Rönnbäck är betydligt varmare i kläderna och det är nog inte lätt att peta en av förra säsongens stora utropstecken i en premiär. Det blir också intressant att se om han väljer Anna Westerlund som mittback bredvid Ikidi med tanke på att Sara Eliasson spelat ytterst sporadiskt i träningsmatcherna på grund av knäskadan.
Det här med sex poäng som står på spel mot Skånefavoriterna Kristianstad och Malmö är det ju faktiskt så att PIF plussade mot Kristianstad ifjol och hade Malmö mot repen i båda matcherna. Sexan Skåne är en härlig utmaning att svälja för tjejerna i serieöppningen.
Semifinalerna i Champions League och European League lottades igår. Barca-Bayern Munchen, Real Madrid-Dortmund i CL, Chelsea-Basel, Fenerbache-Benfica i EL. Bayern och Real i en CL-final kan bli en ruggig repris av fjolårets ena semi. Bayern ska dock slå det Barca som utklassade tyskarna senast de möttes för några år sedan i CL-slutspelet. Vad gäller European League hamnar väl den bucklan hos Chelsea.
Innan alla ovan nämnda fotbollsrysare ska avgöras har vi en historisk SM-final mellan Piteågrannarna Luleå och Skellefteå framför oss. Jag tippade Luleå som seriesegrare och Skellefteå som guldvinnare i höstas. Det kan mycket väl bli tvärtom. När jag satte plus och minus på lagen blev det 22-20 i Luleås favör, men när röken skingras kan vi kanske se 4-0 i matcher till Skellefteå. En oerhört svårtippad matchserie på förhand. På måndag kan det dock vara lika lätt som att tippa ett travlopp efter första sväng. Öppningen med finaler lördag, söndag är märklig och jag begriper inte hur klubbarna kan gå med på det tillägget. Tre finaler på fyra dagar - en magsjuka inom gruppen och hela säsongen är över i en blinkning.
Till sist...
...frodas svartabörshandeln kring SM-finalerna. Ett radioinslag om "Familjen ishockey" i Skellefteå berättade om hur mamman jagade biljetter till ett par av barnen. 1 500 kronor för sittplats på rad ett var ett förslag. 300 kronor för en ståplats fnös hajarna bara åt. Tragiskt att den typen av handel nått även ända upp i norr.
Kring många av de stora arenorna runt om i fotbollseuropa säljs mängder av biljetter till gigantiska överpris. Då handlar det ofta om företag som köpt x antal och sedan i sin tur säljer biljetterna med god vinst. Svartabörsbiljetter som ger svarta pengar tillbaka till stora företag alltså.
Så går det förstås inte till norr, men tänk er tanken att stora sponsorer till Luleå och Skellefteå - SSAB och Skellefteå Kraft - köper loss en mängd biljetter och sedan säljer dem dyrt via svartabörshänder. Nej, nu släpper vi den pucken. Må bästa laget vinna!