Norrbotten utslaget

Norrbotten förlorade med 1-3 mot Värmland (0-2, 1-1) och vann med 3-2 (1-2, 1-0, 0-0, 1-0) efter straffar mot Södermanland. Därmed är Norrbotten utslaget ur TV-pucken.- Vi är missnöjda så det skriker om det. Vi har fört fyra matcher men bara vunnit en, säger tränaren Mikael Wallgren.

KRISTINEHAMN2010-09-10 00:42
Norrbottens ishockeygrabbar inledde gruppspelet i TV-pucken under onsdagen med två förluster: 3-4 mot Göteborg och 0-1 i sudden mot Jämtland/Härjedalen.
Och i går blev det ännu en förlust efter 1-3 mot Värmland. Målskytt för Norrbotten var backen David Selberg, Piteå Hockey.
- Vi satte inte chanserna. Men vi gjorde även misstag i den egna zonen och det håller inte på den här nivån. Då hugger motståndarna direkt, säger Mikael Wallgren.
Och han var en smula besviken.
- Två mål var bjudningar. Och vi saknade det där lilla extra.
Vinst efter straffar
Men efter matchen mot Södermanland fick Norrbotten fira. Det blev vinst med 3-2 efter straffar. Forwarden Carl Becker, Piteå Hockey, satte segermålet.
Tränare Mikael Wallgren sammanfattar Norrbottens insats så här långt i TV-pucken:
- Vi har blivit bättre hela tiden och gått framåt. Men vi har inte haft marginalerna med oss och så har vi haft oskärpa i avsluten.
Dock gläds han åt sina spelares inställning.
- Vi har inga hängskallar och vi ger aldrig upp utan kämpar och sliter.
Under gårdagens två matcher tillhörde Piteå Hockeys Nils Niklasson (forward), Marcus Magnusson (back) och Andreas Magnusson (back), Norrbottens bästa spelare.
I dag spelar Norrbotten mot Småland i den sista gruppspelsmatchen.
Norrbotten får i och med de resultat som laget presterat, inrikta sig på att spela placeringsmatcher och inte något slutspel.
n Målskytt mot Värmland var David Selberg och målskyttar mot Södermanland var Filip Haara, Jonas Unga och Carl Becker.
n Skotten: Norrbotten 19, Värmland 22. Norrbotten 26, Södermanland 24.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!