Jävre redan i klar serieledning

Fjärde raka segern och redan en klar serieledning.Säsongen har börjat bra för Jävre i division 6-fotbollen. 2-1 (1-0) blev segersiffrorna mot Brännberg i fjärde segermatchen.

JÄVRE2009-06-08 06:00
- Vi har flyt just nu, men det är mycket som återstår, varnar Jörgen Westerlund, Jävres tränare.
David Wellborg blev Jävres matchvinnare mot Brännberg. Han gjorde segermålet tio minuter från slutet.
Det var andra matchen i rad som David gjorde mål - han gjorde sitt första seriemål i förra seriematchen!
- Dessutom var David kung på mittfältet. Han har verkligen hittat formen, berömde Jörgen.
Robert Westerlund gav Jävre ledningen i första halvlek. Sedan kvitterade Brännberg på en kontring i början av den andra.
I fortsättningen pressade hemmalaget starkt och Brännberg fick bara slå ifrån sig. Jävre missade massor av målchanser och det först när David Wellborg fick chansen som hemmalaget kunde ta en rättvis trepoängare.
Förutom David var högerbacken Jonathan Ullberg en framträdande spelare i Jävre.
Tre mål av Juntti
Arjeplog höll emot bra i första halvlek borta mot Norrfjärden. Men efter pausen kom Anders Juntti i hemmalaget igång med måskyttet och då hängde Arjeplog inte längre med. 5-1 (1-1) blev det till slut.
- Vår första halvlek är den bästa hittills för säsongen. Den är jag väldigt nöjd med, sa Anton Höberg, Arjeplogs tränare.
- Sedan fick vi en tung start i andra och kom aldrig riktigt igång igen.
Mikael Cankanlp kvitterade för Arjeplog i slutet av första halvlek. Ulf Andersson, forward, och Ahmad Rasoul, ytterback, gjorde också sina bästa matcher för säsongen i Arjeplog.
I Norrfjärden handlade det mest om Anders Juntti. Han gjorde tre av målen. Övriga målskyttar var Viktor Åström och Frank Sjöström.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om