AIK fick studsa tillbaka mot Belfast i tisdags efter förlusten mot Brynäs – men när Frölunda kom på besök gick det för trögt. Efter tre gästmål i tredje perioden slutade matchen 5–2 i göteborgarnas favör, och tränare Robert Ohlsson var inte särskilt nöjd.
– Surt att förlora. Starten är ganska bra, när vi får 1–0 tidigt. Men summerar jag matchen så tycker jag att Frölunda har en bra forecheck och sätter tre puckar på att vi fastnar i egen zon, säger han och fortsätter:
– vi var inte tillräckligt snabba i tanken. Vi var för omständliga och för långsamma i dag. Det finns annat jag vill skruva på också, i powerplay och spelet utan puck bland annat, men det som blir matchavgörande i dag är deras forecheck.
Se hela presskonferensen här: