Sviten sprack – Luleå missade chansen till rekord

Segersviten sprack och det blev inget klubbrekord. Luleå Hockey förlorade med 2–3 borta Djurgården efter förlängning.

Till slut fick Niklas Olausson och Luleå Hockey ge sig mot Djurgården.

Till slut fick Niklas Olausson och Luleå Hockey ge sig mot Djurgården.

Foto: ANDREAS SANDSTRÖM

Ishockey2020-10-08 22:10

Det var ett Luleå Hockey som inte var riktigt påkopplat i inledningen av bortamatchen mot Djurgården. Daniel Sondell bjöd tidigt Manuel Ågren på en bra chans och det satte lite tonen för norrbottningarnas första period. Laget var inte riktigt på topp och hade svårt att få igång sitt passningsspel.

Det visade sig efter 6.04 när Nils Lundkvist slarvade med ett uppspel och pucken hamnade hos Alexander Holtz. 18-åringen fick gott om tid på sig och visade varför New Jersey tog honom som nummer 7 i NHL-draften i veckan. David Rautio var chanslös på skottet från Holtz och hemmalaget hade tagit ledningen.

Det dröjde innan Luleå började visa lite liv, men ett bra powerplay i slutet av första perioden gjorde att laget kom igång lite.

– Vi är slarviga i bytena, vi åker offside när vi inte behöver det. Det känns lite grann som att vi inte är där. Det har vi inte råd med. Nu måste vi på med strömbrytaren och vara alerta från start, sa assisterande tränaren Henrik Stridh i pausintervjun i C more.

Luleå Hockey verkade ha hittat strömbrytaren några minuter in i andra perioden. Laget kom in i matchen och kvitteringen var snygg. Jack Connolly släppte pucken bakåt till Noel Gunler som frispelade Petter Emanuelsson. 1–1 efter 7.04.

Det tog bara 2 minuter och 43 sekunder innan Isaac Brännström fixade ett nytt Luleåmål. Forwarden svarade för en riktigt fin inbrytning och avslutet var säkert. Luleå fortsatte att dominera, men Djurgården kunde kvittera med 8.02 kvar av perioden genom Niclas Bergfors.

Spelmässigt var det jämnare i tredje perioden och bägge lagen kunde ha avgjort. Bland annat hade Jack Connolly ett stolpskott och Niklas Olausson ett jätteläge. Men till slut kunde Djurgården vinna efter William Eklunds mål i förlängningen.

Luleå Hockey missade därmed chansen att svara för sin bästa säsongsinledning någonsin i SHL. 2014/15 inledde klubben säsongen med att ta 14 poäng på de fem första omgångarna. Den här säsongen har man 13 poäng efter fem matcher.

Matchfakta

Djurgården–Luleå Hockey 3–2

(1–0, 1–2, 0–0, 1–0)

Första perioden: 1–0 (6.04) Alexander Holtz.

Andra perioden: 1–1 (7.03) Petter Emanuelsson (Noel Gunler, Jack Connolly), 1–2 (10.46) Isaac Brännström (Arttu Ilomäki, Einar Emanuelsson), 2–2 (11.58) Niclas Bergfors (Marcus Högström, Sebastian Strandberg).

Förlängningen: 3–2 (2.10) William Eklund.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!