De har haft två hemmamatcher sedan publikbegränsningarna togs bort i slutet av september, det var 6 150 åskådare på båda. Den första matchen slutade i besvikelse. Men sången från de som stod på H-läktaren var konstant.
– Det märktes att supportrarna hade längtat efter att få gå på match, säger Kim Johansson.
Sedan tillägger han:
– Det var grymt bra stämning i både den och den andra matchen.
Men efter förlusten mot Oskarshamn var det ett 30-tal supportrar som dröjde sig kvar utanför Coop Norrbotten Arena och bad om att få tala med kaptenerna.
Budskapet som framfördes var att de förväntade sig mer av laget.
– Vi har hela tiden trott på det vi gör, men det var lite av ett "wake up-call" för oss, och det är klart att vi i laget har snackat om det där, säger Kim Johansson och konstaterar att de har insett att de behöver jobba hårt även om de har ett bra lag.
Sedan dess har de också besegrat Malmö och Växjö.
Nu väntar två bortamatcher, och Luleå Hockey verkar kunna räkna med ett bra publikstöd även i dem. De sektioner som deras supportrar har tilldelats inför torsdagens match är slutsålda. Ett stort bortafölje väntas dessutom då de på lördag möter Brynäs i Gävle.
– Grymt kul, säger Kim Johansson.
Han tillägger sedan:
– Jag hoppas vi kan ge dem något att glädjas över.