Det finns intresse.
– Jag har pratat med en hel del olika klubbar, fast alla vill avvakta och se vilka andra spelare de kan få, och det kommer de inte att veta förrän allt har satt sig i NHL, säger Niklas Olausson och tillägger:
– Det som händer där borta påverkar alla oss andra.
– Men nu när alla lag börjar gå på is borde klubbarna vilja sätta sina trupper, fortsätter han.
Den 36-årige centern gjorde under sin säsong i schweiziska Visp tolv mål och 37 assist på 45 matcher.
– Jag tyckte det kändes bra under den andra halvan av säsongen, och har tränat på bra under sommaren för att vara redo om det är någon klubb som erbjuder mig ett kontrakt, säger Niklas Olausson – och berättar att han hoppas få träna på is med Luleå Hockeys juniorlag.
Några tankar på att sluta har han inte.
– Det känns dumt att göra det när jag tycker det är så kul, och kroppen känns bra, det är ju inte heller som att det är en plats i New York Rangers jag hoppas på, säger Niklas Olausson och tillägger:
– Så jag tror och hoppas att det ska lösa sig.
– Annars får jag göra något annat, fortsätter han.
Vad tänker du göra om det inte löser sig?
– Det vet jag faktiskt inte.
Att jobba som tränare tilltalar inte dig?
– Det hade säkert kunna vara roligt.
Han fortsätter sedan:
– Jag vet samtidigt hur mycket tid sådana som (Thomas) "Bulan" (Berglund) och (Henrik) Stridh och lägger ned på sina jobb. Att man är en okej spelare behöver inte heller betyda att man kommer bli en bra tränare. Det finns i alla fall exempel på det motsatta. Mediokra spelare som blivit bra tränare. Kolla bara på "Bulan". Han är ju en djävulskt bra tränare (skratt).
– Fast jag ser mig fortfarande som en spelare och är villig att vänta rätt länge.