Ny säsong förstörd för Eriksson: "Det är svårt"

Det är nästan prick ett år sedan han senast lirade match. Nu ser Adam Eriksson, forward i Piteå Hockey, ut att missa hela den här säsongen också. Hela hockeykarriären kan vara i fara. "Det är svårt, det kan jag vara ärlig att säga", säger 21-åringen.

Adam Eriksson tränar rehab för sina ryggproblem, men hans framtid som hockeyspelare är oviss. (Arkivbilder)

Adam Eriksson tränar rehab för sina ryggproblem, men hans framtid som hockeyspelare är oviss. (Arkivbilder)

Foto: Micke Lindgren/Piteå Hockey

Ishockey2023-01-10 19:15

Den 8 januari 2022 – då spelade Adam Eriksson sin senaste tävlingsmatch i Piteå Hockey. 

Resten av säsongen spolierades av misstänkt postcovid. 

I höstas var han äntligen tillbaka och fick dra på sig matchtröjan igen. Men det var i träningsspel på försäsongen. Fortfarande har forwarden inte kommit till start i en enda seriematch i vinter. 

Inte på grund av postcovid. Nu är det i stället ryggen som sätter stopp. 

– Jag har obalans i ryggen. Den nedersta ländkotan rör sig för mycket åt ena hållet. Då kommer nerver i kläm som gör att det blir ont. Det är i vardagen också, hela tiden, men blir värre när jag anstränger mig fysiskt, berättar Eriksson. 

undefined
Adam Eriksson tränade med Piteå Hockey under försäsongen, men har inte kunnat spela några seriematcher i vinter. (Arkivbild)

Det är inte första gången ryggen strular. I mitten av tonåren upptäcktes en stressfraktur ovanför bäckenet som gjorde att Adam Eriksson tvingades vila från hockeyn i ett och ett halvt år. 

Nu är han 21 och har alltså varit borta från hockeyn ett helt år igen. Någon comeback är heller inte nära. Eriksson vet inte om han överhuvudtaget kan, eller får möjlighet, att fortsätta spela hockey. 

– Just nu kör jag rehab och sjukgymnasterna säger att det går att rätta till. Men mest troligt kommer jag inte att kunna återvända den här säsongen och sedan går mitt kontrakt med Piteå Hockey ut. Vad som sker då vet jag inte riktigt. 

Hur orkar du motivera dig när du varit borta så länge?

– Det är svårt, det kan jag vara ärlig att säga. Nu har två säsonger gått då jag knappt kunnat spela. 

Adam Eriksson tränar inte alls på is och träffar inte sina lagkompisar särskilt ofta heller. 

– Lite utanför blir man väl. Jag jobbar i Luleå och i normala fall brukar jag sluta tidigare för att hinna till träningarna, men eftersom att jag inte tränar nu så arbetar jag fulla dagar. Dessutom blir det sena kvällar när jag kör rehab efter jobbet, så därför hinner jag inte vara där (i ishallen) så mycket, förklarar han. 

Alltjämt har Eriksson följt Piteå Hockeys framfart genom hockeyettan. Han har förstås även koll på att laget inlett allettan starkt, bland annat genom att besegra seriefavoriten Hudiksvall med 4–1 i premiären förra veckan. 

– Laget håller en hög nivå och har en bra grund att stå på. Det är såklart jättebra att börja med att spöa topptippade laget och bygga ännu mer självförtroende. Jag tycker att det ser bra ut.  

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!