Om det inte händer något innan nedsläpp så skriver Karl Fabricius historia på lördag när Luleå Hockey spelar borta mot Rögle. Då gör Fabricius sin 1 000:e match i SHL, slutspelsmatcher inräknade.
1 000 matcher.
Det har gått 20 år sedan Karl Fabricius debuterade säsongen 2000/01. Han har förutom sin långa imponerande karriär i Luleå även hunnit med några säsonger i Frölunda och dragit på sig tröjor i Norrbottenslagen Boden, Kiruna och Piteå när de klubbarna spelade i näst högsta serien. I Piteå spelade han en hel säsong och gavs en kraftig skjuts uppåt under dåvarande tränaren Freddy Lindfors vingar.
– Men jag har minst samma driv kvar. Jag tycker att det är otroligt kul att vara med, att få ihop gruppen och se till att vinna hockeymatcher. Det är så fruktansvärt roligt, säger Avanprodukten som är inne på sin 16:e säsong i Luleå Hockeys A-lag.
Han har aldrig tidigare haft den här glädjen för sitt yrke.
– Jag tycker att det här är roligare än någonsin. Jag ser på hockeyn på ett annat sätt. Jag uppskattar det mer, jag tar inget för givet och det är helvetes kul. Trots att vi inte har någon publik, då hade det ju varit ännu roligare.
Vad beror det på?
– Jag hittar glädje i målbilder, vart jag vill vara. Och i dagliga verksamheten. Det är nog ett måste för att orka med det som krävs och det gäller nog andra idrotter. Man lever det 24 timmar om dygnet med fokus på nästa match och jag tycker att det är roligt.
Kan du njuta av karriären här och nu?
– Det kan vara svårt. Just de här timmarna efter en segermatch är underbara och man lär sig att inte älta en förlust lika länge, men det är svårt. Känslan efter segern, den sötman, och kontrasterna med hur jobbigt det är med en förlust gör att det i alla fall aldrig blir en grå vardag, säger Fabricius som trots allt verkar kunna stanna upp och ta vara på det som händer här och nu.
– Resan är en del av målet, definitivt, och den uppskattar jag otroligt mycket. Det är minst lika roligt som det som hägrar och det jag ser mig själv göra i slutet av säsongen – att lyfta bucklan.
Karl Fabricius spelade varenda match i fyra raka säsonger inför 2020/21. Och även den här säsongen håller han sig skadefri och redo för spel. Han har dock missat en match, när han var på BB och blev pappa.
Det har inte förtagit något från hockey. Snarare tvärtom, säger han.
– Jag har fått guldkant på livet. Allt känns bara fruktansvärt mycket roligare nu.
Själva siffran 1 000 betyder inte så mycket för Karl Fabricius. Det är något han fick höra talas om för några dagar sedan och visst är det en milstolpe, men inte något han går och tänker på.
– Jag tänker mer på hur vi ska slå Rögle. Men det blir inte 1 000 till i alla fall.