Under flera års tid har Lovisa Lundström tränat med Piteå Hockeys killar födda 2006. En miljö där målvaktstalangen trivs bra.
– Det är jättekul och en jättebra utmaning för mig att spela med killar.
Lovisa har spelat matcher med Piteås P06-lag tidigare, men det är unikt att en tjej spelar på hög U16-nivå.
Tindra Holm (Luleå/MSSK ifjol) gjorde det som 15-årig målis i Skellefteå AIK för fem år sedan. I övrigt är det väldigt sällsynt.
För Lovisa Lundström är det egentligen ingen "big deal" eftersom hon hängt med killgänget i många år.
Vad är skillnaden?
– Det är väldigt högt tempo och killarna skjuter mycket hårdare så det är jättebra träning för mig. Jag ser bara fördelar, säger Lovisa.
Förutom hockeyn går hon i fotbollsklass 9B på Hortlaxskolan och spelar med Storfors AIK.
– Det har varit jätteroliga år i fotbollsklassen, vi har kul tillsammans. Jag vill spela fotboll även nästa år fram till skolstarten i augusti.
Då ska hon gå hockeygymnasiet i Luleå. Lovisa Lundström är en av sex tjejer (enda målvakt) födda 2006 som fått plats i Luleå Hockeys NIU (Nationell idrottsutbildning).
Hur känns det?
– Jätteroligt, det ser jag verkligen fram emot. Det känns både kul och spännande att flytta hemifrån och spela hockey under skoltid.
Redan nu har Lovisa en plats i Luleå/MSSK:s division 2-lag och hon laddar för en lång bussresa när PT ringer upp under fredagen.
– Vi åker i morgon och ska spela två matcher borta mot Kiruna, berättar hon.
Under samtalet kollar Lovisa på TV-pucken. Hon hade precis fyllt 13 (!) år då hon debuterade i Norrbottens länslagströja. Nu i september åkte Norrbotten ut i TV-puckens gruppspel.
– Vi förlorade mot Västerbotten med 3–0, varken jag eller laget var nöjd med insatsen då.
Har du höga krav på dig själv?
– Ja, jag kan bli både sur och arg på sig själv om jag missbedömer nåt skott och släpper in det. Men vissa skott är jättesvåra, då går det inte göra nåt.
Hon debuterade som sagt för Piteå mot Modo i den tuffa U16-serien i söndags.
Nervöst?
– Det brukar alltid vara lite pirrigt när pucken släpps, men bara jag får rädda första skottet känns det tryggare.
Mål i framtiden?
– Jag vill ta mig så långt som möjligt. SDHL och även att få spela i landslaget vore stort.
Om du får chansen att spela för killarna igen?
– Det vill jag jättegärna!