Öjebyn har tappat Linda Söderlund och Minna Källman till allsvenska Gamla Stan och satsar på ett ungt lag i ettan. I princip består hela truppen av juniorer, men alltjämt höll man på att skaka K4 i öppningsmatchen i Norrmalmia.
– Vi slår lite slarvpassningar och sånt ibland, men jag tycker ändå att vi gör en bra match, sa forwarden Klara Stenberg som gjorde två av Öjebyns mål i premiären.
Själv är hon 17 år och förklarar att Öjebyns fokus i vinter kommer att ligga på utveckling.
– Vår målsättning är först och främst att få till ett bra spel och bli ett sammansvetsat gäng. Vi är ett lag med unga tjejer, men vi kämpar på.
Ja, faktum är att Öjebyn hade K4 i brygga efter både den första och andra perioden.
– Det gick lite segt i början. Vi hade mycket skott men fick inte in målen, sa K4-forwarden Nova Isaksson.
Fast själv verkade du hitta målet?
– (skratt) Ja, tydligen. Det var kanske inte meningen men så blev det!
Under andra halvan av matchen kom K4 igång och Nova Isaksson gjorde hattrick. Hon är 17 år och en av de yngre spelarna i K4 som mixar en trupp mellan ungdom och rutin.
– Vi har haft lite svårt att få ihop folk men nu börjar det se bättre ut. Jag tror att det kommer att bli en bra säsong.
Fakta:
Öjebyns målskyttar: Klara Stenberg 2, Freja Juuso.
K4:s målskyttar: Nova Isaksson 3, Alma Lundgren.