Nordmark fyramålsskytt – men det räckte inte

Jesper Nordmark prickade in fyra mål för Öjebyns IBF – men det hjälpte föga i hemmamötet med IBK Luleå. Öjebyn torskade till slut med 7–9.

Jesper Nordmark (nummer 88) gjorde fyra mål för Öjebyn, men det räckte inte mot IBK Luleå.

Jesper Nordmark (nummer 88) gjorde fyra mål för Öjebyn, men det räckte inte mot IBK Luleå.

Foto: Andreas Elvstrand

Innebandy2022-02-07 23:21

Som serieledare var Öjebyn klar favorit mot Luleå som ligger under kvalstrecket i innebandyns division 2. Men hemmalaget kom helt fel in i matchen och hamnade tidigt i ett 0–2-underläge. 

Alltjämt skulle Öjebyn komma tillbaka till 2–2 innan första periodens slut och knappt halvvägs genom andra hade man vänt till ledning med 5–3. 

Luleå vägrade dock ge sig och såg till att vända på steken en gång till. Gästerna kvitterade till 5–5 ganska sent i mittperioden och gjorde senare ett rejält ryck i den tredje genom att pricka in fyra raka obesvarade mål. 

Öjebyn snyggade till siffrorna en aning på slutet, men föll alltså ändå med 7–9. Detta alltså trots det faktum att Jesper Nordmark var stekhet och noterades för fyra fullträffar. 

Öjebyns målskyttar: Jesper Nordmark 4, Johan Svanold, Erik Nilsson, Klas Risberg. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!