Argentums damer vann i sudden

- När det var dags för "sudden" gick vi ner på folk...Argentums tränare Peter Fransson förklarar. Ändå är det lite svårt att förstå. Han hade ju bara med sig nio utespelare till Gällivarematchen. Men det blev seger 8-7 (2-2, 4-1, 1-4, 1-0).

GÄLLIVARE2010-10-18 02:45
Peter Fransson hade ingen stor trupp med sig på resan från Arjeplog till bortamatchen i division II mot Gällivare.
Nio utespelare och en målvakt. Men Peter har något i laget som ingen annan har. Han har en Anna Ranberg.
Stort ansvar
- Jo, Anna tog ett stort ansvar, fast alla gjorde ju en bra ifrån sig, säger Peter.
Med så få spelare är det svårt att hålla hög kvalitet en hel match. Efter andra perioden hade Argentum grepp om matchen med en tremålsledning.
Men i tredje kom Gällivare i kapp, 6-6.
- Då var det lite sura miner i laget, erkänner Fransson. Men lillasyster Ranberg, Sofia, gjorde ett mål i spel fyra mot fem och även om Gällivare kunde kvittera så löste det sig till slut i "sudden".
Malin avgjorde
- Vi lyckades pressa in bollen, berättar Peter Fransson. Sist på bollen var Malin Svensson som gjorde tre mål i matchen.
Övriga målskyttar för Argentum var Anna Ranberg 2 och ett vardera för Elin Lestander, Carola Lundström och Sofia Ranberg.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!