Piteå fick slita hårt för poängen på Kanalplan mot Hammarby. Men med Faith Ikidi tillbaka i mittförsvaret kunde aldrig stjärnlaget få hål på norrbottningarna.
– En väldigt intensiv fotbollsmatch. Det kändes som att det var en avslutande kraftsamling från alla inblandade. En tuff match totalt, säger tränare Stellan Carlsson.
Men en poäng är ni nöjda med sett till matchbilden?
– Ja, jag tycker det. Vi hade kraft för att försvara och där slet spelarna något oerhört. Men vi hade inte riktigt dagen där det fanns kraft nog att skapa tillräckligt med vassa anfall. Vi hade ett par lägen. Men orken att ta löpningarna framåt fanns inte riktigt.
Tränaren tycker att sommaruppehållet kommer välbehövligt. Även om man kunnat rotera på många positioner i det täta matchandet.
– Det är ingen spelare som har spelat alla matcher, så det har snurrats en del. Inkluderar man fyra cupmatcher så har vi 21 tävlingsmatcher på drygt fyra månader. Men det gäller ju alla lag. Tröttheten finns där och den påverkar olika delar av spelet.
– Men kollar jag på mitt lag så gör vi en otrolig insats för varandra på planen.
Laget återstartar med den gemensamma träningen 3 augusti. Men innan det ska det både hinnas med individuell träning och lite semester.
– Vi bröt upp direkt efter matchen när några åker på landslag. Nu ska spelarna få vila sju till tio dagar. Sedan har de ett eget uppbyggande program med styrka och löpning till att vi drar igång tillsammans igen.
Var det slitna spelare efter matchen?
– Det var ganska många som hade ont. Det var mycket smällar där ute, så det fanns många skavanker. Men jag tror knappt att det finns en spelare i damallsvenskan som inte har något de behöver ta hand om.
För Piteås del återstartar damallsvenskan med ett nytt toppmöte – mot Rosengård i Boden – 1 september. Norrbottningarna är tabellfyra efter drygt halva säsongen. Ett facit tränaren givetvis är väldigt nöjd med.
– Tittar du var våra spelare kommer ifrån och vad de har presterat, finns det inte en människa som förväntar sig att de ska kunna prestera så här. Man ska komma ihåg att flera spelare knappt har lirat allsvenskan tidigare.
– Att vi matchar lag som skickar 4–5 spelare på VM. Då måste man förstå att spelarna gör något alldeles extra. Så har det sett ut i över tio år för oss.