Stellan Carlsson anslöt som ny tränare inför säsongen 2012.
Leif Strandh har funnits med i PIF dam sedan hösten 2011.
Tillsammans har duon skapat lag som tagit SM-guld, fem allsvenska medaljer, vunnit Svenska Cupen, spelat Champions League och noterats för 13 raka säsonger i högsta serien.
Stellan Carlsson anger som skäl för sin kommande flytt till IFK Norrköping 1 december att det är dags för något nytt.
Samtidigt finns sportchefen Leif Strandh kvar i sin roll.
Du har varit med sedan 2011, har du drivet och orken att fortsätta?
– Jag jobbar stenhårt för att allt ska bli så bra som möjligt, det är bara det jag fokuserar på, säger Leif Strandh och rabblar upp vad det innebär just nu:
– Vi ska hitta en tränare till A-laget, vi tittar över verksamheten med F19. Mycket hänger just nu i luften men ge mig två månader så hoppas jag att det mesta är på plats. Det är nu det är som värst. Oavsett om Stellan hade lämnat eller inte så är det nu allt ska ske; nya spelare ska in, kontrakt skrivas och kontakter med agenter ske. Det är gasen i botten nu.
För att återgå till frågan, orkar du fortsätta med allt det här?
– Självklart har jag tagit stryk av det här jobbet. Jag gör det på 50 procent och är inte ens heltidsanställd. Jag skulle ljuga om jag sa att de här åren har varit en dans på rosor och självklart har man funderat en och två gånger kring om man orkar. Så är det. Men just nu är det bara fokus på att slutföra säsongen på ett bra sätt och framförallt att gå in i 2025 men allt det som ska göras på plats. Jag funderar inte på så mycket annat än det.
Piteå har sju spelare under kontrakt inför säsong (se listan längre ner i artikeln).
Att utöka den spelartruppen blir lättare om en tränare är klar.
– Så är det. Det underlättar om det inte dröjer så länge tills vi har en ny tränare.
Tidigare har Leif Strandh och Stellan Carlsson haft ett nära samarbete med att sätta en spelartrupp. Nu försvinner Carlsson från det arbetet och hans ersättare får ta vid.
– För mig är det viktigt att den nya tränaren är delaktig i tankarna som klubben har och hur truppen ska se ut. När vi för diskussionerna med spelarnas agenter behöver den nya organisationen vara involverad så att vi har en samsyn. Det blir jätteviktigt.
Är det svårare att värva spelare utan att en huvudtränare är klar?
– Jag vet inte. Vi har inte kommit dit att vi diskuterar avtal med spelare ännu. En etablerad spelare kanske tänker på ett sätt, medan en som ska gå till en damallsvenska klubb för första gången kanske inte är lika beroende i sitt beslut av vem som är tränare, säger Leif Strandh.
Piteås trupp
Kontrakt över 2027
Rob Clark, assisterande tränare
Kontrakt över 2026
Hannah Tillett
Kontrakt över 2025
Wilma Carlsson
Olivia Holm
Selma Åström
Anam Imo
Saga Swedman
Matilda Ekblom
Kontrakt över 2024
Samantha Leshnak Murphy
Moa Öhman
Tuva Skoog
Ellen Löfqvist
Josefin Johansson
Cecilia Edlund
Maja Green
Selina Henriksson
Evelina Moberg
Ronja Aronsson
Faith Ikidi Michael
Ásla Johannesen
Emma Viklund
Thea Eriksson
Emma Åström
Evelina Moberg
Lämnar
Stellan Carlsson, huvudtränare