PIF-damerna avslutade allsvenskan med seger lördag och PIF-herrarna vill göra samma sak i norrettan söndag. Men laget har haft en svag höstform med sju raka matcher utan seger – två kryss och fem förluster.
Senaste vinsten för PIF kom borta mot Sandviken 11 september. Nu gäller det att stänga serien med en trepoängare när Motala kommer till LF Arena under söndagen.
PIF har tagit fler poäng i år men det blir ändå tufft att klara av fjolårets sjundeplacering. PIF har faktiskt en teoretisk chans att klättra förbi fem lag i sista omgången men det blir förstås väldigt svettigt.
Matchen börjar klockan 15.00. En match som blir 33-årige engelsmannen James Burgins sista i Piteå IF-tröjan, som han drog på sig för första gången 2013.
– Det är många saker som spelat in, men nummer ett är att jag vill tillbringa mer tid med min flickvän och mina barn. Sedan blir jag ju inte yngre heller. Jag märker att kroppen börjar säga ifrån mer och att jag blir långsammare. Jag vill inte se på när massa yngre killar springer ifrån mig på planen, säger Burgin med ett leende.