Han är Piteås stora succéspelare.
En av seriens absolut främsta också.
Han är känd som pang, pang, Pashang. Mot Umeå FC ville smattrandet aldrig ta slut. Det blev pang, pang, pang, pang av Abdulla.
Fyra mål i en fullständigt sanslös insats av anfallaren i en helt galen match.
Och ändå.
Det kunde och kanske borde ha blivit mer.
– Du tror mig väl inte när jag säker det, men jag är besviken. Jag skulle ha gjort fem mål, säger han.
Den 27-årige anfallaren gör dundersuccé i Piteå.
Nu krönte han det med en målfest.
– Om inte i dag när då liksom? Alla förutsättningar var perfekta. Måndag kväll, veckans match i tv, bra med publik på läktaren, säger Abdulla och fortsätter:
– Bara en sak störde, jag hade sju lektioner på högstadiet i dag. Jag fick säga åt eleverna att: "Ta det lugnt jag har match ikväll, jag kan inte springa efter er", säger Abdulla och ler.
Eleverna på Christinaskolan skötte sig.
Det gjorde Abdulla också.
Men det var Umeå som tog ledningen efter fyra minuter.
Via en hörna och James Burgins fot gick bollen precis innan för mållinjen (det var väl så?) innan Conor O´Keefe boxade puttade ut den.
Sedan klev Pashang Abdulla fram.
Efter 16 minuter slog Andreas Grimstad ett inlägg. Abdulla nicka från straffområdeslinjen, ner i backen och in i närmsta hörnet. 1–1.
I minut 25 knorrade han vackert in en frispark med vänsterfoten, 2–1.
Andreas Grimstad stötte olyckligt in 2–2 i egen bur och i andra halvlek gjorde Umeå både 3–2 och 4–2.
Redan då en galen match.
Men det skulle komma mycket mer.
Likt Henrik Larsson i fornstora dagar språngnickade Abdulla snyggt in 3–4.
Då hade inte ens sista kvarten kommit.
Ni vet. Den Abdulla har gjort tio av sina mål under. Numera är siffran elva.
Det tack vare hjälp av två klassmål från två världsanfallare senaste dagarna.
– Jag var lite inspirerad av Alexanders Isaks mål och sedan också Benzemas mål dagen efter. Jag tror att man blir inspirerad av det man tittar på. Lite så är det. Jag försöker visa en vilja att aldrig ge upp.
I den 81:e minuten vände Pashang Abdulla upp och smekte in bollen i bortre krysset. Högklassigt precis som Isaks och Benzemas föregångare.
4–4. Här slutade målskyttet. Men det kunde verkligen ha blivit ett femte mål av Piteåspelaren också.
I 87:e minuten kom Abdulla i sitt favoritläge rakt framför mål men skottet räddades av målvakten.
– Den missen grämer mig. Jag ska placera in den som alla andra bollar, säger Abdulla.
Han hann dessutom ha ett par till lägen att avgöra matchen.
Publiken eldade på och det var högdramatiskt. Men fler mål blev det inte.
– Jag har aldrig gjort fyra mål i en match tidigare.
Inför den här säsongen hade han bara gjort fem i division 1 under hela sin karriär.
Nu har han satt 17 mål i år och delar plötsligt förstaplatsen i skytteligan.
– Det är inget jag hade räknat med. De andra har varit så lång framme men det är kul och ett kvitto på att hårt jobb på och utanför planen lönar sig. Det är aldrig försent för någonting. Det försöker jag jobba efter och bli så bra som möjligt.
Nu får väl Piteå svårt att behålla dig?
– Jag har sagt det hela tiden, jag har aldrig blivit såväl bemött från första stund. Den här platsen kommer alltid att finnas i mitt hjärta. Oavsett var jag går så bemöts jag med respekt. Så har det inte varit tidigare i mitt liv.
– I år är det min tur att spela bra fotboll. Jag är otroligt tacksam över att få göra det här, säger Pashang Abdulla.
Tacksam är nog varenda PIF-supporter också.