Det började annars bra. Piteå och Boden vann sina respektive premiärer i Ettan och seriefavoriten IFK Luleå besegrade Kiruna i division två-premiären med tennissiffror. Vad som händer och har hänt senaste säsongerna i anrika IFK Luleå är det väldigt få som verkligen har kläm på, men på den nivån klubben befinner sig måste det handla om något slags rekord när det gäller tränarbyten och spelaromsättning. Det är inget annat än en gåta hur en klubb med den mängd meriterade ledare - från tränar, spelar och ledarnivå - inte lyckas ta sig upp från fjärde trappsteget i seriepyramiden trots förhållandevis dyra spelartrupper.
IFK Luleå, Bergnäset och Kiruna lär inte vinna eller kvala uppåt från tvåan där läget i botten är tufft för Storfors i allmänhet och Notviken i synnerhet.
Tufft är det också för Piteå och Boden i Ettans bottenträsk. Piteå har haft sina problem med en skadedrabbad trupp från januari till sommaruppehållet, men när 14 omgångar återstår är läget annorlunda och PIF:s spelarmaterial borde vara bra nog att spela sig upp ur träsket. Sak samma med Boden om stjärnförvärvet Sam Johnson hittar något som liknar tidigare säsongers allsvenska form. Det som krävs för PIF och Boden är att lagen vinner minst hälften av de matcher som är kvar att spela. Det räcker knappast att försöka kryssa sig fram under hösten. Det är trepoängare i sju av fjorton som gäller.
Den ekvationen är en stentuff utmaning för Piteå som blott vunnit tre (!) av de 24 senaste matcherna i Ettan. Räknat från senhösten 2022 och våren 2023. Piteå öppnade hösten på LF Arena med en svidare iform av 1-2-förlust mot Karlstad och sedan en femetta i baken mot tabellettan Sandviken. Ganska precis tvärtom för söndagens motståndare Motala som öppnat hösten med 3-0-seger borta mot Täby och 2-0-triumf mot Örebro Syrianska. Piteå vann bortamötet i Motala ifjol och senaste segern i år kom också mot laget från Vätterns norra strand.
Till sist...
...har Sverige vandrat av planen som en vinnare i fem raka VM-matcher. Två till med samma utgång och guldet är bärgat. Lördag morgon möts England-Colombia och Frankrike- Australien. Tipset är europeiskt i semifinalerna. Sverige-Spanien vet vi spelar den ena och varför inte England- Frankrike i den andra.