Det är 35 år sedan Piteå Summer games föddes och ifjol kom fler lag än någonsin.
– Till slut var det 890 lag som kom till spel och känslan är god i år också. Det är fler lag än ifjol vid den här tidpunkten men det kan ju bero på att lag är ute i bättre tid, säger Anna Bogren Dalberg.
Ungefär 900 lag är smärtpunkten för Piteå Summer Games.
– Den stora proppen är ju boendet, det är ju skolor som ska renoveras och byggas om under sommaren. Men vi har en ständig och god dialog med kommunen så vi vet våra förutsättningar.
Den 30 mars är sista anmälningsdag men det talar för att man måste kapa linan innan dess.
– Då får vi göra en reservlista precis som ifjol.
Trots att det har gått 35 år finns det länder som inte varit med tidigare. Nu blir Moldavien ny nation.
– Det känns jätteintressant att få hit ett lag därifrån. Däremot märker vi att resekostnaderna internationellt sett har gått upp jättemycket så ett land som Portugal kommer inte i år.
Länder som är klara för PSG 2025 just nu:
Argentina, Brasilien, Mexiko, Guatemala, Mongoliet, Peru, Sydafrika, Storbritannien, Moldavien, Finland, Norge, Sverige.
– Vi har även en dialog med Tanzania som var här 2019, det finns även intresse från Island. Totalt sett gissar jag att vi hamnar på ungefär 15 länder i år.
Förutom att PSG är en fest för både invånare och besökare finns en siffra på 63 miljoner kronor som turneringen har gett till föreningslivet i Piteå genom åren.
– Det känns ju superkul, verkligen.
Att lag och länder återkommer år efter år är också något som gläder Anna Bogren Dalberg.
– Att intresset är så himla stort och att lagen återvänder är ett bra kvitto på att vi har ett bra arrangemang och att Piteå är en bra plats att besöka. Det är väldigt få som bara kommer hit en gång, det säger ganska mycket.
PSG marknadsför årets turnering som ett 35-årsjubileum.
Vad innebär det?
– Vi vill gärna få till mer kringarrangemang och väldigt gärna med hjälp av externa aktörer som bidrar till en helhet. Att det ska hända mer på stan och även ute i byarna, det vore jätteroligt om fler vill aktivera sig och dra nytta av det här.
Årets PSG avgörs 27-29 juni. De yngsta barnen som deltar i år är födda 2017 och de äldsta pojkarna 2008 och flickorna 2006.
Spelformerna är från de yngsta årskullarna 5 mot 5 och sedan 7 mot 7, 9 mot 9 och 11 mot 11. Åldersgrupperna 2013-2014 kan välja att anmäla sig till klasser med eller utan resultat.