Det var sjätte träningsmatchen för i år och Tomas Eriksson hade höga förväntningar med tanke på senaste tidens träningar.
– Efter en tids strul med skador och covid har det sett kanonbra ut de senaste två-tre veckorna med bra fart och hög kvalitet, berättade Eriksson.
Men piffarna fick inte ut den kvaliteten mot Umeå.
– Det var många detaljer som inte fungerade. Vi fick inte tag i dem, Umeå var bättre än oss både offensivt och defensivt.
Piteå hade chansen att ta ledningen efter ett fint nickläge för Fredrik Johansson. Men istället kunde Umeå nicka in ledningsbollen i elfte minuten.
1–0 stod sig i halvtid, i början av andra satte Umeå 2–0 på straff. När en halvtimme återstod reducerade Marcus Fahlgren Hällström för PIF och hopp om ett kryss tändes.
Men Umeå fick sista ordet och gjorde 3–1 strax därpå.
– Umeå är ett riktigt bra lag men vi hoppades ändå på en bättre prestation än så här.
PIF genrepar borta mot Vasalund på söndag.
– Det blir perfekt med den matchen, sa Eriksson som sedan har premiär borta mot Sollentuna 3 april.
Så spelade PIF: Conor O´Keefe – James Burgin, Bram Van Dongen, Pontus Sundqvist, Filip Stankovic, Henrik Millbert, Sebastian Vigerbäck, Sia Jahmedar, Fredrik Johansson, Markus Fahlgren Hällström, William Videhult.
Inhoppare: Ruben Andersson, Glorie Kabundu, Kalebo Uwibabazi, Johan Hedström, Andreas Grimstad.