Klar vinst för Infjärden – ny tung smäll för Öjebyn

Det rann iväg på slutet när Infjärden besegrade Öjebyn borta i fotbollens herrfyra. Till slut blev det vinst för ISK med klara 5–1 på Björklunda.

Joel Öman hoppade in när tio minuter återstod. På stopptid fastställde han segersiffrorna 5–1 till Infjärden med en drömträff på distans.

Joel Öman hoppade in när tio minuter återstod. På stopptid fastställde han segersiffrorna 5–1 till Infjärden med en drömträff på distans.

Foto: Andreas Elvstrand

Fotboll2021-07-06 21:49

Yttermittfältaren Joel Öman var den som fastställde slutsiffrorna på stopptid. Från distans laddade han den stora kanonen och – via ribban – gick bollen snyggt i mål.

– Jag fick till en riktigt härlig träff. Det kändes direkt på foten, sa han.

Det var tydligt att Infjärden inte räds prova skott långt utifrån.

– Det är alltid bra att testa skjuta. Fast jag spelade bara sista tio, men det var kul att få komma in och spela lite. 

undefined
Isac Wiklund var en av Infjärdens målskyttar.

Anton Lundström prickade också in ett distansskott i den 80:e minuten. Det var också han som nickade in 4–1 strax före Öman gjorde sitt 5–1-mål.

Det var med andra ord länge en jämn match rent målmässigt, men i slutminuterna rann siffrorna iväg i Infjärdens favör.

– Vi spelade mycket bättre i början och sedan hade vi en dipp, men på slutet tycker jag att vi kommer tillbaka igen, fortsatte Joel Öman.

Klas Wallström gjorde enda målet i den första halvleken. Isac Wiklund prickade in 2–1 till Infjärden i den 65:e.

Däremellan (48:e minuten) kvitterade Mohammed Abualkhair för Öjebyn efter inlägg från Anton Andersson på vänsterkanten.

– Deras målvakt (Ruben Viklund) räddar i förstaläget men fick inte fast bollen. Då kunde jag peta in den. Det var ett riktigt brunkarmål, sa Abualkhair.  

undefined
Mohammed Abualkhair, här i nickduell mot Kalle Lundström, gjorde Öjebyns enda mål tidigt i andra halvlek.

Men i slutändan var det alltså bara värt ett tröstmål för det blåklädda hemmalaget.

– Vi möter ett bättre fotbollslag i dag. De vet hur de ska spela och har en plan när de går ut inför matchen. På slutet orkar vi inte stå emot längre och tappar i markeringen. 

André Öhlund, en av tränarna i Öjebyn, var inne på samma spår.

– Jag tycker att vi gör det ganska bra i en timme ungefär, men sedan orkar vi inte riktigt. Infjärden är bra, så är det, medgav han.

Infjärden ligger nu tvåa i division 4 södra med 16 poäng. Serieledaren Notviken 2 har lika många poäng, men har spelat en match mindre.

Öjebyn stannar kvar på jumboplatsen efter förlusten. Laget har bara tagit en poäng hittills och jagar fortfarande säsongens första seger.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!