Fotbollslag tränar på snö: "Ingen skulle tro mig"

Coronatider är märkliga tider. Februari har precis börjat och det spelas redan fotboll ute på LF Arena.

Här driver Milla Johansson bollen. Inte helt lätt på det snöiga underlaget. "Det var kallt, lite studsigt och svårt att slå passningar", tyckte hon.

Här driver Milla Johansson bollen. Inte helt lätt på det snöiga underlaget. "Det var kallt, lite studsigt och svårt att slå passningar", tyckte hon.

Foto: Andreas Elvstrand

Fotboll2021-02-01 21:00

Fotbollshallen på Norrstrand har nyligen plockats ner, men det är inte därför som F19-tjejerna i Piteå IF lirar fotboll utomhus. Istället är det pandemin som förhindrar äldre ungdomslag från att träna inne.

– Det ska komma ett nytt beslut nu under februari. Förhoppningsvis kan vi köra igång inomhus snart, säger tränaren Rob Clark.

Under tiden har delar av konstgräsplanen på LF Arena skottats fram. Lag från flera olika föreningar har redan bokat tid för träningar. Ett av dem är alltså Piteå IF:s F19-lag.

– Jag måste säga att tjejerna varit fantastiska de senaste månaderna. De har inte kunnat lira boll överhuvudtaget, men de har visat hängivenhet i gymmet och det märks redan att de är i bra form, hyllar Clark efter första bollträningen.

Hur var kvaliteten?

– Jag förvånades över hur bra det såg ut. Vi gjorde en del bra saker. Det blev några dåliga tillslag också men det får man räkna med.

undefined
Rob Clark är coach för Piteå IF:s F19-lag. Vänner och familj hemma i England skulle knappt tro sina ögon om de såg årets första träning i snön på LF Arena.

Rob Clark har själv ett förflutet som spelare i Piteå IF:s herrlag. Ursprungligen kommer han från England.

Vad skulle folk där borta säga om du berättade om era träningar?

– Ingen skulle tro mig om jag berättade att vi tränar i minus 15 grader samtidigt som det ligger snö över hela planen. Men tjejerna är bara glada över att kunna träna.

En av många glada var mittbacken Milla Johansson.

– Vi har tränat lite fys innan, men det här var första passet med en fotboll. Det var kallt, lite studsigt och svårt att slå passningar, tyckte hon.

Du skulle hellre träna inomhus ändå?

– (skratt) Ja, det skulle jag nog!

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!