Mikael Wikström nickade in Umeås ledningsmål efter hörna minuten in i den andra halvleken.
Några minuter senare prickade Oussama Ali in en straff sedan Wikström blivit fälld av Piteås Filip Stankovic vid kortlinjen. Ali placerade den stenhårt intill Conor O Keefes högra stolpe.
Pashang Abdulla dribblade till sig ett bra skottläge i mitten av halvleken, men Umeås målvakt Måns Nygren räddade. Nygren svarade även för en toppräddning när Piteås Bernardo Morgado nickade ett inlägg från James Burgin i mitten av den första halvleken. Det var den halvlekens fetaste målchans även om Piteå målvakt Conor O Keefe svarade för en handfull vassa räddningar där de flesta räknade med att målklockan skulle klämta.
– Det var jobbigt och man vill helst dricka vatten, men det var bra att vi fortsatte att mala på efter 2-0 och punkterade matchen. Vi skapade hela tiden farligheter i sista tredjedelen, kommenterade Umeås 3-0-målskytt Linus Marklund.
Hans mål stängde definitivt matchen tretton minuter från slutet. Marklund stänkte in bollen i öppet vänsterläge efter en upprullning och fyra minuter senare spikade Jonatan Lundbäck igen PIF-kistan med en distinkt nick i öppet läge.
– Vi har svarat för två dåliga matcher efter derbysegern mot IFK Luleå, men tar vi tre poäng hemma mot Sylvia nästa helg har vi ändå skrapat ihop bra med poäng under våren, menade Piteås lagkapten Pontus Sundkvist.
– Vi hade en god känsla i paus och tog ett bra snack, men sedan kom de tidiga målen i andra halvlek och då gör det ont mot ett lag som Umeå, kommenterade PIF-tränaren Joakim Vikström.
Han ville dock inte säga att Umeå är det bästa laget PIF mött i division ett så här långt.
– Nej, de är ett bra lag, men inte det bästa. Det är vi som droppar i kvalitet och nivå. Vi måste se till vår egen prestation den här gången, sa Vikström.
– Nu gäller det att alla ser sig själva i spegeln och ser till sin egen prestation och inte börjar leta fel på andra ställen. Det här är en tung period i serien och nu ska vi jobba oss ur den. Det var en tuff match på många sätt mot Umeå. Inte minst i den värme som matchen spelades i, men det är inget att skylla på. Det var lika för båda lagen, sa Joakim Vikström.