Avgår som ordförande för över 1100 medlemmar i Piteå

Anders Hallberg avgår som ordförande för Piteå IF FF. Nu söker föreningen efter en ersättare.

Anders Hallberg slutar som ordförande för Piteå IF FF.

Anders Hallberg slutar som ordförande för Piteå IF FF.

Foto: Tommy Norin

Fotboll2021-01-28 14:13

Under Piteå IF FF ligger herrfotbollen, som tagit klivet upp i ettan, samt ungdomsfotbollen i PIF.

Nu behöver en ny ordförande hittas då Anders Hallberg aviserar sin avgång.

Han ser det hela som helt odramatiskt. 

– Jag har varit ledamot i två år och sedan ordförande i två år, så efter fyra år är det dags för nya krafter att ta vid, säger Anders Hallberg.

Han beskriver läget i en av Norrbottens största idrottsföreningar som mycket gott.

– Ekonomin är stabil och även strukturen och organisationen i föreningen. Vi har lyckats hantera problemen som uppstått i och med coronapandemin.

undefined
Piteå IF FF sköter klubbens fotbollslag i ettan, liksom ungdomsfotbollen i PIF.

För att ta nästa steg och få in nya idéer hoppas Piteå IF FF få in folk som inte har varit på ledande positioner tidigare.

– Vi vill hitta nya personer utifrån som vill engagera sig i styrelsen. Det är otroligt lätt att bara gräva i sin egen ankdamm efter resurser och därmed ta sådana personer som redan har varit engagerade. Vi hoppas få in något helt otippat namn. Det behöver inte vara på just ordförandeposten utan kan vara en ledamot också, säger Hallberg.

Därför kommer klubben att annonsera ut tjänsten som ny ordförande. 

Stora delar av styrelsen väntas ändå sitta kvar när årsmötet hålls i mars.

Piteå IF FF har drygt 1100 betalande medlemmar och tillhör länets större föreningar.

Styrelsens sammansättning inför årsmötet: Anders Hallberg, ordförande, Jens Hedström, vice ordförande, Anne Meriläinen, kassör. Ledamöter: Linda Hansen, Linda Jonsson, Johan Norberg, Bo Åström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!