Det har blivit dubbla inledande förluster för Älvsbyns damer i division 2.
Först 0–4 mot Lira BK och sedan 3–6 mot Kågedalens AIF.
– Jag tycker ändå att vi gjort det relativt bra ifrån oss, säger spelande assisterande tränaren Moa Berglund och fortsätter:
– Vi brast anfallsmässigt i den första matchen. Det blev några korrigeringar inför andra matchen och då gjorde vi tre mål men släppte in sex stycken.
Vad ändrade ni på?
– Vi testade med en trebackslinje och det är inget vi tränat. Vi testar oss lite fram i serien och jag tycker att vi tagit kliv för varje match så det känns bra.
ÄIF:s drabbades också av två sjukdomsfall inför senaste matchen mot Kågedalen. Anna Ljuslinder testade positivt för corona och Lovisa Westerlund åkte på en förkylning.
– Lovisa hade tagit tester (för corona) men inget positivt. Vi ville ändå inte att hon skulle följa med av säkerhetsskäl. Man är extra noga nu, säger Berglund.
På tisdagkvällen väntar serieledande Bergnäset.
– Vi har bra stämning i laget och tar med oss det vi gjort bra. Känns som att vi kan ge dem (BAIK) en match.
Älvsbyn har även drabbats hårt av pandemins restriktioner gällande matchspel. Det var innan 1 juni inte tillåtet för icke yrkesidrottslag att spela varken träning- eller tävlingsmatcher för personer födda 2002 eller tidigare.
I ÄIF:s representationslag finns endast fyra spelare födda 2002 eller senare.
Och med en tunn trupp har det varit svårt för huvudtränaren Joel Snell att få till något matchspel på träning.
– Vi har som mest varit 17 spelare på träning. Då blir det svårt att köra någon form av matchspel.
Snell är ny tränare inför säsongen – vilket medför nya idéer på fotbollsplanen hans spelare knappt hunnit få testa i match.
Det har varit skillnad för andra föreningar i samma serie med tillräckligt många spelare födda inom åldersgruppen för att anordna träningsmatcher.
– Jag vet att Sunnanå spelat fyra träningsmatcher. Jag kan tänka mig att Bergnäset och Notviken som är större föreningar spelat ett gäng också. De har spelare i matchform, säger Snell.
Tisdagkvällens match mot Bergnäset blir alltså Älvsbyns tredje sedan ligaavslutningen 26 september i fjol.
– Det står 0–0 när matchen börjar och vi ska göra det bästa av situationen. Det är en process och det kommer bli bättre för varje match som går.