Kalla kan tävla

Förkylningen är över och på söndag tävlar Charlotte Kalla, Piteå Elit, i sin favoritdistans i skid-SM.- Hon känner sig redo, säger sportchefen och Kallas personlige tränare Magnus Ingesson.

Charlotte Kalla tävlar på söndag. (Arkivbild)

Charlotte Kalla tävlar på söndag. (Arkivbild)

Foto: Maria Johansson

FALUN2013-01-26 03:47

För Piteå Elit har SM i Falun så här långt liknat rena sjukstugan. Herrlaget kunde inte vara med i stafetten på grund av förkylningar, och lika illa gick det för damlaget där Magdalena Pajala (hög vilopuls) och Jennie Öberg (ryggen) tvingades kasta in handduken.

Pajala lämnade för övrigt Falun i går och åkte hem till Piteå.

- Förmodligen är det inflammationen i en visdomstand som spökar. Men vi vet inte riktigt. Magdalena känner sig hur som helst inte pigg och då fattade hon beslutet att åka hem, säger pappa Sven-Erik som också ingår i vallateamet.

Öberg kör i dag
Jennie Öberg har däremot bestämt sig för att köra dagens sprintmästerskap.

- Den går i den klassiska stilen och det gör ont i ryggen när jag böjer mig framåt i stakåkningen. Men jag kommer ändå att köra och jag ska verkligen göra mitt bästa, säger Jennie som tränade i går i SM-spåren.

Och nu är det alltså klart att Charlotte Kalla kommer till Falun för att ställa upp på sin favoritdistans - 10 kilometer i den fria stilen.

Det var under världscuptävlingen i La Clusaz i Frankrike som hon kände av en förkylning och valde att avstå stafetten och resa hem till Sundvall för att kurera sig.

- Hon har tränat lite lätt de två senaste dagarna och nu känner hon sig redo för att starta i SM, säger Magnus Ingesson.

Åker hon för guld?
- Det gör hon alltid. Men jag tror ändå inte att vi ska ha så jättehöga förväntningar på henne med tanke på förkylningen.

Efter SM har Kalla valt att avstå för-OS i Sotji. Inför världscuptävlingen i Davos väntar ett uppladdningsläger i Seiser Alm innan det är dags för VM i Val di Fiemme.

n Till helgens avslutande tävlingar i Falun ställer Piteå Elit upp med följande deltagare: Charlotte Kalla, Jennie Öberg, Mia Eriksson, Emma Sjölander och Karl Edenroth.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om