Linnea blev fallfri

Linnea Åberg representerade Älvsbygymnasterna när Rikscupen i artistisk gymnastik genomfördes i Eskilstuna förra helgen. Ett starkt startfält med 20 tävlande gymnaster på steg 7 avskräckte varken henne eller hennes tränare. Resultatet blev att Linnea presterade en fallfri tävling.

Älvsbygymnasten Linnea Åberg (till höger) hade med klubbkamraten Moa Hammar som assisterande tävlingstränare på Rikscupen i Eskilstuna.

Älvsbygymnasten Linnea Åberg (till höger) hade med klubbkamraten Moa Hammar som assisterande tävlingstränare på Rikscupen i Eskilstuna.

Foto: Tora Garberg

ESKILSTUNA 2011-11-25 03:43

Förra helgen firade Eskilstuna GF 100-årsjubileum med både tävlingar och galamiddag. Linnea Åberg, 12 år, inledde sitt tävlande stabilt på fristående.

- Voltmässigt gick det bättre än på träningarna, men hon hade en liten miss vid en av de obligatoriska övningarna, rapporterar Tora Garberg, som assisterades i Eskilstuna av klubbkamraten Moa Hammar.

Efter en timmes stillasittande och väntande på sin tur för Linnea Åberg var det dags för dagens andra redskap: hopp.

- Dålig löpning, men raka fina hopp, konstaterar tränaren.

Ett steg närmare
Barren var det svåraste redskapet denna gång för Älvsbyns lovande elitgymnast. Resultatet blev över förväntan.

- Vid varje träningstillfälle har Linnea kommit ett steg närmare full serie. Detta var hennes bästa serie sedan juni då hon började använda barrhandskar, säger Tora Garberg.

Efter tre timmar och femton minuter startade sista redskapet: bom. Trots en lång tävling utan uppvärmning på redskapen var Linnea Åberg inte nervös. De senaste tävlingarna har hon dock haft en del misstag och flera fall på bommen.

I söndags fanns det inte plats för någon större miss. Det blev visserligen lite vingel, men fallfritt och klart godkänt för Älvsbygymnasten.

Blickar framåt
Det utsågs inga grensegrare, men Linnea Åberg blev tia på hopp med poängen 9,75, och sextonde i barr med 7,95 poäng. På bom blev hon trea med den fina poängen 10,80, och elva på fristående med poängen 10,20. Totalt kom Linnea upp till 38,70 poäng. Det räckte till en nionde plats i mångkampen. Vann gjorde Sofie Emilsson, GF Uppsalaflickorna, med poängen 44,05.

Både Linnea Åberg och tränarna Tora Garberg och Moa Hammar är nöjda med hennes insats under Rikscupen.

- Nu tittar vi framåt och tänker se till att barrserien är komplett till nästa tävling, första helgen i december, säger de.

Bortsett från fallfri serie på bommen är Linnea Åberg mest nöjd med sitt fristående och ett av hoppen.

- Och att jag äntligen är nära att genomföra mina svårigheter i barren igen, förklarar hon.

FAKTA Gymnastikförbundets stegserier

Stegserierna är ett tävlingssystem som Svenska Gymnastikförbundet tagit fram för tävlingar på såväl regionnivå som på riksplanet.

Gymnasten ska uppfylla vissa krav och kunna utföra obligatoriska övningar för att bli uppflyttad till nästa steg. Man får endast ha en miss per redskap på en enklare övning för att ha chans att gå vidare. En viss poäng måste också uppnås innan uppflyttning kan ske.

Rikscupen i artistisk gymnastik genomfördes på steg 5-8.

I våras tävlade Linnea Åberg för första gången på steg 7. Då lyckades hon inte riktigt nå de poäng som krävdes för att flytta upp till steg 8.

Det gjorde hon på helgens tävling i Eskilstuna, men hon saknar fortfarande några av de obligatoriska övningarna. Endast två av Rikscupens deltagare lyckades kvalificera sig till steg 8.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om