Pajala: "Det är alltid lite pirrigt"

I dag är det dags för den numera traditionella skidpremiären i Bruksvallarna.- Vi har testat skidor och provåkt spåret, berättar Magdalena Pajala, Piteå Elit. Trots att det inte snöat så mycket här heller var det en bra bana.

Magdalena Pajala, Piteå Elit, vann BDX-sprinten på Lindbäcksstadion. I dag blir det "riktig" debut när Bruksvallarna inleder sina traditionella tävlingar.

Magdalena Pajala, Piteå Elit, vann BDX-sprinten på Lindbäcksstadion. I dag blir det "riktig" debut när Bruksvallarna inleder sina traditionella tävlingar.

Foto: Jens Ökvist

BRUKSVALLARNA2012-11-16 03:44

Dagens damlopp är fem kilometer klassisk stil.

- Borde passa mig bra. Jag är fortfarande bättre i den stilen även om testerna visar att jag utvecklats i skate.

Vann på hemmaplan
För Pajala är det inte riktigt premiär. Hon åkte ju BDX-sprinten på Lindbäcksstadion - och vann.

- Då kände det bra, säger hon.

Magdalena har sluppit skador och sjukdom och tränat bra.

- Vi har har legat på läger i Bruksvallarna och tränat hårt. Så även om jag känner mig pigg är nog kroppen lite sliten.

Under lägret kördes bland annat ett testlopp.

- Det gick ganska bra, säger Magdalena. Jag var i alla fall med i matchen.

Team 2015
Hon tillhör numera utvecklingslandslaget Team 2015, där ingår även klubbkompisarna Mia Eriksson och Jennie Öberg.

- Men jag tror att vi kommer att få chansen att åka världscupen, säger Magdalena.

Trots att Pajala hunnit åka en tävling är det ändå nervöst inför den "riktiga" premiären.

- Det är alltid extra pirrigt i början av säsongen. Jag siktar i alla fall på att åka fort. Huvudsaken är att jag känner mig nöjd med min insats, sedan får vi se hur långt det räcker.

Tävlingarna i Bruksvallarna pågår i tre dagar. Damerna åker alltså fem kilometer klassiskt i dag, en mil fristil i morgon och en sprint i fri stil på söndag.

För herrarna gäller: 10 km klassiskt, 15 kilometer fri stil och en sprint i fri stil.

Några utländska åkare kommer också att vara med.

- Men Norge och Finland har sina premiärtävlingar på hemmaplan, säger Magdalena Pajala som ser fram mot dagens tävling.

n Så här skriver Jennie Öberg (bilden) på sin blogg: "Alltså förstår ni hur man har väntat på att den här helgen skall komma?? Nu har inte jag tävlat sedan U23 VM i februari ifjol, och längtan efter att få stå på startlinjen igen är enorm".

n Emma Sjölander och Karl Edenroth, Piteå Elit, missar tävlingarna på grund av förkylning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!