Cupvinsten ett lyft för Lisa

Förra säsongen vann Lisa Vinsa, Piteå Elit, Intersport cup på skidor. ”Det var jättekul, ingenting jag väntat mig”, säger hon.

CUPVINNARE. Lisa Vinsa, Piteå Elit, är regerande mästarinna i Intersport cup. Nu laddar hon för sin andra säsong som senior. "Jag har fått träna precis som planerat", säger Lisa. (arkivbild)

CUPVINNARE. Lisa Vinsa, Piteå Elit, är regerande mästarinna i Intersport cup. Nu laddar hon för sin andra säsong som senior. "Jag har fått träna precis som planerat", säger Lisa. (arkivbild)

Foto: Maria Johansson

BRUKSVALLARNA2016-11-08 18:41

Det var Lisas första år som senior.

– Att jag lyckades vinna cupen betydde mycket för självförtroendet, menar hon.

Lisa vann ingen av deltävlingarna, blev som bäst tvåa.

– Men jag var ganska jämn och det räckte för totalsegern.

Lisa har testat många sporter. I mellanstadiet provade hon dans, fotboll, orientering, friidrott, orientering ridning och handboll.

– Jag var ganska aktiv, säger hon med ett skratt.

Ridning och handboll följde med till högstadiet. Då testade hon även skidåkning – målsättningen var att vinna Kiruna kommuns skolmästerskap.

Och Lisa lyckades.

– Sedan dess har jag satsat på skidåkningen, berättar hon. Att få komma till Piteå Elit betydde också mycket.

Du fuskar inte med någon annan idrott?

– Hästar är fortfarande ett intresse men det finns liksom inte tid över till någon annan sport.

Vinsa, 21, tillhör utvecklingslandslaget. Senaste tiden har hon tillbringat många dagar på läger.

– Först i Idre och nu är vi i Bruksvallarna. Här har det kommit mycket snö så det är jättebra förhållanden, förklarar Lisa. Bra att vi får chansen att känna på spåren inför tävlingspremiären nästa hel.

Hur är formen?

– Det känns bra men det är alltid svårt att veta. Som vanligt är det extra nervöst inför första tävlingen. Jag har fått vara frisk och kunnat träna precis som jag planerat. Men jag är fortfarande ny på den här nivån så det inte säkert att jag gjort allting rätt.

Lisa var stjärna som junior. I vintras tog hon klivet upp till seniorklassen.

– Visst var det ett stort steg. Men också ganska skönt. Jag mötte ju åkare som tränat flera år längre. Som junior ville jag alltid vara högt upp, förra säsongen kunde jag gömma mig i resultaten om jag hade en dålig dag och inte känna mig besviken, säger Lisa.

Men cupsegern var ett lyft.

– Nästan sjukt att jag lyckades vinna. Det betydde mycket.

Målen den här säsongen?

– U 23-VM i Salt Lake City är det största. Det gäller att ha ganska höga mål. Jag var reserv senast så jag vet att chansen finns.

– Sedan skulle det förstås vara kul att få åka världscupen.

Lisa har gjort fina resultat i sprint.

– Men jag ser mig i första hand som en distansåkare. Jag tycker också det är roligare med lite längre lopp, säger hon. Fast det är ju ett plus att det gått bra i sprint också, Målet är ju att bli så allround som möjligt.

Klassiskt eller skate?

– Hittills har jag varit bättre i klassiskt men jag jobbar för att bli bättre i skate också.

I morgon körs en träningstävling i Bruksvallarna, tio kilometer klassiskt.

– Det blir spännande, tycker Lisa Vinsa. Men det gäller att inte titta för mycket på resultaten i början av säsongen.

Lisa är född i Boden, bodde i Luleå innan familjen flyttade till Kiruna. Nu bor hon i Östersund och pluggar ekonomi på halvfart.

Men det är i första hand skidåkningen som gäller för Lisa Vinsa – den regerande cupmästarinnan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!