Stabilt av NIF

Norrfjärdens IF övertygar i division 5 södra.I lördags blev det seger borta mot Brännberg med 4-2 (2-0).- Roligt, men vi bränner ändå för många chanser, sa tränaren Joakim Peters.

BRÄNNBERG2010-06-07 06:00
Norrfjärden är med i serietoppen efter tre segrar och en oavgjord match. Hittills har det endast blivit en förlust.
Laget hade hyfsat kontroll, men ändå blev det onödigt spännande.
Norrfjärden hade ledningen med 2-0 efter den första halvleken. Peter Öhlund gjorde 1-0 och Viktor Åström satte 2-0.
Dessutom brände Viktor Åström en straff.
- Egentligen skulle vi ha punkterat matchen i första, men då måste vi sätta lägena vi får, säger Joakim Peters.
Norrfjärden inledde starkt i andra. 3-0 av Anton Edström kom snabbt, och då var det nog ingen som trodde att Brännberg skulle kunna hota.
Men det blev spännande. Hemmalaget gjorde 1-3 på straff i mitten av halvleken, och en stund senare kom även 2-3 efter en frispark och nick.
- Onödigt. Vi släpper in för billiga mål. Men jag var ändå inte orolig, säger Joakim.
Det behövde han inte vara. I slutet av matchen avgjorde Norrfjärden genom Anton Edströms 4-2-mål.
Fyra mål alltså av Norrfjärden som dessförinnan besegrat Storfors med 5-1.
- Glädjande att vi gör så många mål, men vi har å andra sidan släppt in tio och det är för mycket.
Efter fem matcher har Norrfjärden gjort 16 mål.
En stabil laginsats av Norrfjärden där topparna ändå var forwardarna Anton Edström och Viktor Åström.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om