För två år sedan drogs hon med en knäskada och förra säsongen spoilerades nästan helt på grund av en hjärnskakning.
Moa Gabrielsson, 21, har inte haft något vidare flyt de senaste åren. Och då har vi fortfarande inte nämnt den mest bisarra skadan ...
Innan nyår trampade hon på ett blad till en mixer som gömt sig under en plastpåse.
– Det var segt. Jag fick sy åtta stygn och kunde inte åka skidor på två och en halv vecka. Det kändes surt, men det var som att jag vilade mig i form.
Moa hoppade in det nya året på kryckor, men förklarar att hennes deltagande i SM-veckan aldrig var i fara.
– Nej, det var det inte. Jag hoppade över Lycksele-tävlingen i Sverigecupen vilket var väldigt surt. Jag tror att jag skulle haft goda chanser att göra bra resultat där. Men många fina tävlingar väntade i januari, februari och mars så jag blev egentligen aldrig stressad. Jag tog tid till att vila och träna så mycket fys som möjligt, och när jag kom tillbaka kände jag mig mycket starkare och mer motiverad.
Det löste sig bra för Moa, men hon har ändå ett gott råd till Piteå-Tidningens läsare: lämna inte mixerblad på golvet!
– Japp, det är uppmaningen, skrattar hon.
Moa Gabrielsson är en glad tjej, och SM-veckan gav ännu mer positiva känslor.
– Så bra som jag åkte nu har jag inte åkt på länge.
I gårdagens parallellslalom i Bollebacken (Bollnäs), hade hon 11:e bästa tid i kvalet och avancerade till finalstegen. Dessvärre stod landslagsåkaren Emelie Vikström för motståndet i åttondelen.
– Det var ju inte helt omöjligt, allt kan ju hända. Jag gjorde mitt bästa, men jag missade i mitten av andra åket och det höll inte, sa Moa Gabrielsson.
Hon var ändå belåten med sina prestationer under SM-veckan. Under torsdagens slalom i Hasselabacken körde hon upp sig från 16:e till 13:e plats, sedan hon haft 9:e bästa tid i andra åket.
– Den tiden är jag jättenöjd med så det tar jag med mig. Jag är jättenöjd med allt egentligen, jag har gjort så gott jag kunnat.
Jesper Ask, IFK Arvidsjaur, eliminerades också i åttondelsfinalen. Han kvalade som sjua bland herrarna och var på god väg att avancera till kvartsfinal, men gränslade i det andra åket.
– Jag tror att jag fastnade i en käpp med handen, sa 22-åringen.
Sammantaget var även Jesper tillfreds med sitt SM. I slalomen blev han fyra, bara fem hundradelar från medalj.
– Jag är nöjd ändå. Det var jämnt igår (läs torsdag), men det var även tajt bakåt.
Luleå AK:s Gustav Lundbäck tog hem guldet på herrsidan. Han besegrade Christopher Wisén (Mälaröarna) i finalen. Kristoffer Jakobsen (Storklinten) tog bronset.
I damfinalen tjuvstartade förhandsfavoriten Anna Swenn-Larsson (Rättvik) i båda åken. Ida Dannewits (Uppsala) vann guldet i stället. Emelie Vikström (Sävsjö), som vann slalomen i Hassela, knep bronset i Bollnäs.