Storfors damer ute ur trean

BERGNÄSET2009-09-14 06:00
Nu är det klart. Storfors AIK:s damer åker ur division 3. Hade laget vunnit mot Bergnäsets AIK i helgen hade hoppet om nytt kontrakt levt vidare. Men nu blev det istället oavgjort, 0-0.
- Det känns inte bra, surt, säger den besvikna tränaren Lennart Hedqvist.
Nykomlingen Storfors AIK hade som målsättning att hålla sig kvar i division 3. Men efter gårdagen sprack den målsättningen, trots att en match kvarstår.
Storfors AIK har bara lycktas skrapa ihop elva poäng i serien (två vinster och fem oavgjorda).
- Sjukdomar och skador har spökat för oss. Sen saknar vi framför allt tuffheten som krävs.
- Jag visste att det skulle bli tufft att spela i trean, men jag trodde att vi skulle klara det, säger Hedqvist.
Men så blir det alltså inte och det kunde man konstatera efter gårdagens match mot Bergnäsets AIK. I den matchen svarade Storfors AIK för en bra första halvlek och trots att matchen blev mållös så fanns det lägen.
- I första brände vi ett friläge och vi skapade några till bra chanser men det ville sig inte för oss, säger Hedqvist.
Men i andra halvleken blev allt sämre.
- Vi var lite för veka och de tog över.
- Vi gick för vinst så vi flyttade upp spelare och spelade 4-3-3, men det hjälpte ingenting. Det blev bara sämre och vi orkade inte. Men oavgjort var ett rättvis resultat, säger Hedqvist.
Bästa spelarna i Storfors AIK var målvakten Beatrice Hedqvist och yttermittfältaren Malin Wiklund.
För Storfors AIK kvarstår en seriematch, nästa lördag mot Infjärdens SK 2.
Sen får Storfors AIK rikta in sig på spel i fyran.
-  Jättetrist för tjejerna. Jag tycker de är bättre än division fyra. Vi hör helt klart hemma i trean, säger Hedqvist.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!