Inte ännu i alla fall.
- Verkligen inte. Jag går fortfarande till träningarna och tävlingarna med ett leende och tycker det är fruktansvärt roligt. Då finns det ju ingen anledning att sluta.
När PT-sport pratar med Helena befinner hon sig med det svenska friidrottslandslaget på förlägret i Palafrugell, en dryg halvtimmes bilresa från Barcelona.
- Här har vi det bara fint. Arenan där vi tränar håller bra klass.
Finslipar detaljer
Det är där hon finslipar de sista detaljerna innan det är dags på tisdag.
Och hon gör det efter följande schema: I dag, onsdag, genrep med två stötpass, torsdag vila, fredag lättare styrkepass, lördag teknikpass och transport in till Barcelona, söndag vila och måndag ett lättare styrkepass.
Sen är hon redo för kulkvalet där de 12 bästa går till final.
Bra start
Så här långt har det varit en lyckad säsong för Helena.
Hon inledde utomhus med att bli tvåa i lag-EM med en stöt på 17.78, och fortsatte med att den sjätte juni, i Sävedalen, sätta nytt svenskt rekord två gånger om - först 18.07 och sedan 18.12.
Då, i Göteborg, fick Helena nöja sig med 15.77.
- Definitivt inget att minnas, säger Helena och skrattar.
Nu kommer det att bli betydligt längre.
Helena känner sig laddad och redo. Hon har dessutom sluppit skador.
Annars är det en sargad svensk EM-trupp som samlats i Palafrugell.
- Men jag har klarat mig bra. Knäna har visserligen krånglat från och till, men jag har aldrig tvingats till längre uppehåll på grund av skadeproblem.
Bättre ring i Älvsbyn
Hon tränar i stort sett varje dag, men inte alltid på LF Arena när hon är hemma i Piteå.
Kulringen på Älvåkra i Älvsbyn har fått besök av landets överlägset bästa kultjej - eller vad sägs om 14 raka SM-guld...
- Ringen i Älvsbyn är helt enkelt bättre, vilket beror på att den är en centimeter högre än på LF Arena. Jag skulle mer än gärna förlägga träningspassen till Älvåkra, men det är tiden som talar emot. Jag gillar inte att pendla, säger Helena.
Men hon tycker om att blicka framåt, och har redan satt OS i London 2012 som det stora målet.
- Jag har tävlat i EM och VM och nu vill jag även kvalificera mig till ett OS. Det är det som driver mig vidare i min satsning.
Nu är fokus på EM i Barcelona, och tisdagens kval.
- Jag känner mig stark och är redo och hoppas att tekniken stämmer. Då kan de bli final, säger Helena.