Isträningen för Arvidsjaurs A-lag i ishockey har bara pågått i några veckor, och sedan början av september har Arvidsjaurs herrar nya tränare.
– Det stämmer. Jag blev tillfrågad och kände att ja, det kunde kanske vara kul att testa vara tränare istället för spelare, men jag ville inte göra det själv. Så då frågade jag Stefan Nilsson också, och så blev det, berättar Robert Sundström.
Den här säsongen spelar de planenligt i en lägre division.
– Vi klev ju ner från division två förra säsongen, för vi ville det. Vi kände att spelarunderlaget var för tunt, om en spelare var frånvarande vid bortamatch kunde det bli riktigt knepigt. Så nu kände vi att det är bättre att kliva ner för att kunna slussa in nya spelare i laget, säger Sundström.
Båda har tidigare spelat hockey. Sundström så sent som förra säsongen, medan det är några år sedan Nilsson stod på planen.
– Det ska bli spännande att stå i båset, säger han.
På pappret finns det 26 spelare i laget, men på träningarna har det varit sisådär. En träning förra veckan fanns tio spelare på plats. Är det 16 får det räknas som bra.
– Vi har tio nya spelare på pappret, men på träningarna har vi bara sett till ungefär hälften än så länge, säger Nilsson.
Idag fredag drar säsongens första match igång, tillika första matchen i hockeytrean.
– Det är bortamatch mot Storuman, och vi har ju ingen aning om vilka de är så det blir intressant. Vi har inte haft några träningsmatcher på försäsongen heller så det blir första matchen för laget, säger Sundström.