Fridhemsskolan kvalar till skol-SM

Idag, onsdag, kämpar Fridhemsskolan Arvidsjaur om en plats i slutspelet i årets skol-SM i basket.

Skol-SM är i sikte för Sten Lindmark och hans basketspelande kamrater på Fridhemsskolan. (Arkivbild)

Skol-SM är i sikte för Sten Lindmark och hans basketspelande kamrater på Fridhemsskolan. (Arkivbild)

Foto: Göran Westerlund, Nyheter i Norr

ARVIDSJAUR2010-01-27 06:00
I kvalomgången, som spelas i Stockholm, ska Fridhemsskolans pojkar spela tre matcher mot andra högstadieskolor. För motståndet svarar en Uppsalaskola och två Stockholmsskolor.
- Vi har hört att två av de här skolorna är skolor med basketinriktning och att de har landslagskillar med, säger Heikki Kairento, basketledare i Arvidsjaur.
Sex deltagare
Hur Fridhemsskolan står sig mot kvalmotståndarna återstår att se, sannolikt är det endast kvalseriesegraren som går vidare till spel om skol-SM-titeln.
Men kunnandet finns, de sex spelarna i Fridhemsskolans lag spelar i seriesammanhang både i Arvidsjaur Baskets juniorlag i U18- serien och i seniorlaget i division tre.
- Och de gör jättebra ifrån sig, säger Heikki.
n De sex i laget som ska försöka ta Fridhemsskolan vidare i skol-SM är Anders Wiss, Sten Lindmark, Emil Rylén, Karl-Oskar Kairento, Markus Dahlbäck och Dennis Nyström.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!