En intensiv sportfredag i Arvidsjaur

Ishockey eller innebandy?Det är frågan för sportintresserade Arvidsjaursbor i kväll, fredag.

ARVIDSJAUR2011-02-25 02:43

K 4 IF:s innebandyherrar har till slut funnit vägen till framgång.

Elva poäng av tolv möjliga i de fyra senaste matcherna gör att möjligheterna att klara sig kvar i division I fortfarande lever.

Revanschsuget
I kväll jagar K4 femte segern i rad när Wibax Piteå gästar ND-hallen.

Wibax Piteå lär vara revanschsuget. När lagen möttes i Norrmalmia sporthall avgjorde K4 när bara en sekund återstod av matchen.

- Den här matchen är den stora derbymatchen denna säsong, och har alla förutsättningar att bli underhållande, säger Mikael Wikström, ordförande i K4 IF:s innebandysektion.

MG/Arvidsjaur Hockey spelar samtidigt den andra play off-matchen mot SK Lejon.

Ishockeymatchen i Ringelhallen är en måstematch för MG/Arvidsjaur, som förlorade med uddamålet på bortaplan i Skellefteå i onsdags.

Ställer inte upp
Lyckas MG/Arvidsjaur vinna kvällens match blir det en tredje och avgörande match i Arvidsjaur på söndag, förlorar MG/Arvidsjaur är säsongen över.

I vilket fall kommer ishockeysäsongen för MG/Arvidsjaur att ta slut senast på söndag.

I onsdags tog nämligen styrelsen för Arvidsjaur Hockey beslut om att inte ställa upp i kvalserien till division I om laget får chansen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!