Ännu en seger för K 4 IF:s damer

Sviten av förlustfria matcher för K 4 IF:s innebandydamer i division tre blir bara längre och längre.Nionde förlustfria matchen för serieledaren kom i lördags, när gästande Pajala besegrades med 4-3 (1-1, 1-1, 2-1).

Arvidsjaur2008-01-07 00:00
ARVIDSJAUR (NN) Men tränaren var ändå inte helt nöjd…

Kanske var det speluppehållet över jul och nyår som ställde till det för K 4 IF-damerna. För under matchens två första perioder fungerade spelet inte alls som tränaren Patrik Korp hade hoppats:

- Vi hade i och för sig spelet, men vi spelade omständligt, vi krånglade till det och vi fick inga bra avslut.

Och de avslut som ändå blev så där stoppades effektivt av Pajalas duktiga målvakt Elin Strandelin.

Höjde nivån

I den tredje perioden tog sig K 4 IF samman och höjde nivån.

- Tanken var att vi skulle spela på tre femmor hela matchen, men när spelet inte fungerade så gick vi ned på folk i den tredje perioden. Det gav resultat, vi hade boll säkert nittio procent av tiden och vi kunde avgöra matchen. Men det är synd att vi måste göra det så spännande när vi ändå är så mycket bättre än Pajala. Jag hoppas att det här var vår sista plattmatch den här säsongen, säger Patrik.

K 4 IF:s bästa denna match var Gabriella Hald, Olivia Marklund och Ida Lestander.

Målen, K 4 IF: Gabriella Hald 2, Sandra Larsson 2. Pajala: Sanna Kalla 2, Anna-Karin Hammarström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!