K 4 vaknade för sent - nära hämta in 0-7!

Underläge med 0-7 knappt halvvägs in i matchen.Uträknade? Nejdå, K 4 IF kom igen, men hann inte ikapp utan föll till slut med uddamålet mot Skellefteå IBK.- Vi vaknade lite sent, konstaterar tränaren Anders Ericsson.

Rolf Sundstén, en av målskyttarna när K 4 IF nästan hämtade ikapp sjumålsunderläget mot Skellefteå.

Rolf Sundstén, en av målskyttarna när K 4 IF nästan hämtade ikapp sjumålsunderläget mot Skellefteå.

Foto: Göran Westerlund, Nyheter i Norr

ARVIDSJAUR 2010-10-09 02:53
När gästande Skellefteå knappt sju minuter in på andra halvleken satte sitt 7-0-mål kändes matchen i ND-hallen i Arvidsjaur avgjord.
Skellefteå hade fram dittills haft kommandot i matchen, skapat chanserna och gjort målen, medan K 4 IF hade problem med tempot, hängde inte med och slog felpass i massor.
Tände glöden
Men när Jens Nilsson efter åtta minuter spräcker nollan för hemmalaget tänds kämpaglöden och ett hungrigt K 4 IF börjar sakta men säkert äta sig in i matchen.
Inför den sista perioden har Skellefteås ledning krympt till tre mål, och när Johan Renberg tidigt gör 5-7 tänds hoppet på allvar.
Läktaren stundtals kokar när K 4 IF-fansen hejar fram sitt lag.
Grus i maskineriet blir det när K 4 IF drabbas av en femminutersutvisning.
Skellefteå kan då göra ett mål, men sedan är det K 4 IF:s match, helt och hållet.
Intensiv forcering
Kvitteringen jagas i en intensiv forcering på slutet, men David Nyström, målvakt i Skellefteå, storspelade och räddade till slut tre poäng till sitt lag.
- Fram till deras 7-0 gjorde vi ingen bra match. Men det är kul att vi sedan reser oss. Det här var många kliv framåt jämfört med hur det såg ut i de två matcherna vi spelade förra helgen. Men nu vet vi vad som krävs och vad vi kan, säger Anders Ericsson.
Arvid Marklund, spelande tränare i Skellefteå, konstaterar att hans lag var illa ute:
- Det var K 4 som inte var bra i början, de spelade på kanske 60 procent och vi på 80 procent. Men sedan de gjort mål höjde de sig till 90 procent, och sedan med publikens hjälp till 100 och de var bara millimetrar från att komma ikapp. Men det är skönt att vi får tre poäng.
Emil Lindmark och Jens Nilsson var topparna i ett heroiskt kämpande K 4 IF. Bäst i Skellefteå var Martin Burström, Robert Holmberg och målvakten David Nyström.
Målen, K 4 IF: Jens Nilsson 2, Emil Lindmark 2, Rolf Sundstén, Johan Renberg, Anton Eliason. Skellefteå: Jonathan Andersson 2, Robert Holmberg 2, Martin Burström, Joel Johansson, Mattias Lundberg, Joakim Nilsson.
Utvisningar: K 4 IF 3 x 2 min, 1 x 5 min. Skellefteå: 0.
FAKTA Rubrik
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!