Märklig uttagning inför VM i Liberec
Vän av ordning frågar sig vem det är som tänkt till om SM-programmet. Eller möjligen inte tänkt till. Speciellt som det i morgon, söndag, åks fristilslopp (15 km herrar, 10 km damer) och samma distanser i VM avgörs med klassisk teknik.
Som rena uttagningslopp blir det alltså inte mycket bevänt med tävlingarna. Nu har förstås Gunde Svan och hans UK-ansvariga, Joakim Abrahamsson och Magnus Ingesson, lite annat på fötterna att gå efter när de ska utse truppen till VM.
Att det har blivit så här hänger samman med att tidigare avgjordes OS och VM jämna år och då var det lätt att anpassa SM-programmet därefter. Nu är det två VM och ett OS under varje fyraårsperiod, vilket betyder att programmen ofta kolliderar.
Speciellt som SM ibland avgörs före och ibland efter ett internationellt mästerskap.
Precis på samma sätt kommer det att bli vid SM i Piteå om ett år. Om nu inte de ansvariga tänker om och använder samma åksätt på Vallsberget som det några veckor senare blir vid OS i Vancouver. Jag tar för givet att skidförbundet redan nu meddelar Piteå att börja planera för just OS-teknikerna.
Att detta inte skett inför Sundsvall får kanske skyllas på glömska, slarv eller någon mänsklig faktor som förbisett den verklighet som gäller.
Ifall SM hade avgjorts efter VM skulle det inte vara något problem. Men nu har SM i Sundsvall basunerats ut som officiell uttagning inför VM. Och då är det ju inte konstigt att både aktiva och allmänhet reagerar med förundran.
För Piteå Elits SM-hopp i dag är det dock ett plus att sprinten avgörs med klassisk teknik. Klubben kan med det åksättet hoppas på betydligt bättre resultat än vid torsdagens SM-öppning. Även om det med den i det stora loppet inbakade U23-tävlingen plus damernas lag blev tre medaljer premiärdagen.
Nu får Lina Andersson gälla som huvudfavorit i konkurrens med sin troliga partner vid lagsprinten i Liberec, Anna Olsson. Både damerna och herrarna har tuffa banor att se fram emot - eller frukta inför. Bland damerna vill säkert även Britta Norgren blanda sig in i segerdiskussionen liksom Anna Haag, om hon startar. Ida Ingemarsdotter visade fin form i jaktstarten och kan vara ett hot. Charlotte Kalla har startat i en enda SM-sprint i sitt unga liv - och den vann hon för två år sedan.
Även om det då handlade om klassisk teknik är dock Kalla bättre i skejtstilen och det är för övrigt inte alls säkert att hon startar. Det avgörs inte förrän i dag på morgonen.
Apropå jaktstart, ser det inte ut som om Lina Andersson och Susanne Nyström får chans att försvara sitt SM-guld från i fjol. Åsarna IK arrangerar andra avdelningen av SM i slutet av mars med 50/30 km och stafetter på programmet. Någon jaktstart har inte planerats. Åtminstone inte än så länge.
Helgen efter Åsarna, första veckoslutet i april, arrangerar Piteå skidallians finalerna i de svenska skidcuperna för både seniorer och juniorer. För att lösa problemet med den uteblivna jaktstarten, vore det väl en bra idé att lägga en sådan på torsdag före cupfinalerna på endera Vallsberget eller i Piteå centrum?
Ett sådant arrangemang skulle garanterat dra stor publik. I varje fall om tävlingen sker på sen eftermiddag eller kväll inne i stan. Jag har svårt att tänka mig att skidförbundet skulle neka Piteåalliansen den tävlingen, speciellt som Piteå kan rädda förbundet från nesan att helt ställa in ett lopp med SM-status.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!