74 stycken deltagare dök upp på ett soldränkt Piteå Golfklubb under fredagsmorgonen för att spela Hjärtgolfen. Tävlingen är för kvinnliga golfspelare och har arrangerats i över ett decennium i olika delar av landet. I Norrbotten har Boden och Luleå tidigare haft värdskapet men i år slogs bollen ut från Piteå.
– Det har varit en fantastisk dag och spelats fantastisk golf, kommenterar Katarina Lindgren.
Tävlingen är i samarbete med kvinnohälsoorganisationen 1,6 miljonersklubben och golfklubbarna i Norrbotten turas om varje sommar om arrangörskapet. Inför i år tog medlemmar från Piteå GK tag i stafettpinnen för första gången.
– Jag var med i Boden för två år sedan och då hamnade tävlingen hos oss förra sommaren. Men då satte pandemin stopp och vi flyttade till det här året i stället, säger Lindgren och fortsätter:
– Det har varit ett stort intresse och vi fick ihop 37 av 50 möjliga lag. Med en återblick var det en ganska lämplig nivå ändå med tanke på att alla fick plats i klubbrestaurangen som bjöd på mat efteråt.
Hjärtgolfen är till för kvinnor och deras hälsa. Golfen är idag en mansdominerad sport och ytterligare ett syfte med tävlingen är att nå ut till fler kvinnor att få upp ett intresse för sporten.
– Från början är det nog många kvinnor som bara spela med kvinnor. Det kan vara skönt att inte spela med någon som är så himla duktig. Därför är sådana här tävlingar viktiga även om man inte är van att spela. Man får ändå vara med. Sedan behöver man inte vara vansinnigt vältränad för att spela golf heller. Golfen är ett sätt att komma ut och röra på sig och umgås, säger Katarina Lindgren.
Tävlingen avgjordes i lag om två och vinnare blev Maria Lundqvist och Kerstin Embertsen Lundqvist med åtta slag under par.
– Ett stort tack till arrangörerna de har gjort ett jättejobb med det här. Det är bra att uppmärksamma detta och det här är ett bra sätt, säger Maria.
– Det är fint. Verkligen, tycker Kerstin.
Förväntade ni er att vinna?
– Verkligen inte. Vi trodde att kommer sluta tia så det var jätteroligt. Vi har hållit ihop spelet och kompletterat varandra ordentligt, säger Maria.
– Jag spelar alltid bra med Maria och det blir extra roligt när man vinner, säger Kerstin.