Klockan hade startat sitt sista varv under dygnet när Skellefteås Jimmie Eriksson avgjorde finalmatch nummer två efter närmare nittioåtta (!) minuters spel igår. För fjärde gången under slutspelet fick publiken i Skellefteå Kraft Arena uppleva, eller rättare sagt genomlida, ett slutspels sudden death.
Och segern igår var nog precis lika nödvändig som den mot Linköping i kvartsfinalens första match och den mot Luleå i semifinalens tredje. Ifall hemmasupporters tvingats gå hem med gamnacke hade uppförsbacken i finalen setts i det närmaste som oövervinnerlig. Detta även om Skellefteå vänt underläge i matchserierna mot såväl Linköping som Luleå. Nu är ställningen 1-1 i matcher och drömmen om guldet lever fortfarande hos Piteågrannen i söder.
Jimmie Ericsson blev den store hjälten igår. Mikko Lehtonen avgjorde den första sudden matchen mot Linköping, Erik Forsell två i följd mot Luleå och alltså den evige talangen, eller ska vi säga "Late bloomern" Ericsson igår. En trött Färjestadsback, Jonas Frögren, var tvungen att ta en utvisning. Skellefteå kastade in en sjätte spelare när domarens hand kom upp och trycket som följde var mäktigt. Man kunde nästa se mjölksyran spruta ut de försvarande Färjestadsspelarnas öron.
Det är starkt av Skellefteå att rubba lagmaskinen Färjestad när förstafemman fortfarande hackar. Målsprutorna Mikko Lehtonen och Joakim Lindström som tillsammans nästan snittade ett mål per match under de femtiofem i grundserien har i slutspelet visat ett snitt på 0,27. Lehtonen visade dock gryende form igår.
Han var nära att sätta en puck men stolpen var i vägen när det öppna läget dök upp i slottet. En annan som visade pigga ben och friska kämpatakter var Johan Forsberg.
Detta till trots fick han mindre istid än i tidigare matcher. Men flera matcher återstår innan mästerpokalen delas ut och Forsberg lär få fler chanser att hänga puckar mot det lag som han tryckte in hela fem under kvartsfinalserien ifjol.
Hur många fler chanser Piteåkillen Mats Lavander får i Luleå Hockey återstår att se. Den nyblivne pappan Mats placeras av en del initierade redan i en annan elitklubb och mitt tips är Modo. Lavander har haft Umeå som trivselbas tidigare och vägsträckan mellan Umeå och Ö-vik är överkomlig.
Apropå Ö-vik hade jag satt mig i bilen och åkt dit idag om inte sambon fyllt år. Den avgörande matchen om en elitserieplats mellan Modo och Södertälje äger alla ingredienser som behövs för en rysare. När lagen möttes i Ö-vik senast för lite mer än en månad sedan handlade matchen om en slutspelsbiljett.
Tänka sig att Modo, som förstärkte med fyra meriterade spelare under juluppehållet, skulle hamna i den sitsen. Å andra sidan har klubben värvat uselt och skapat turbulens på tränarsidan senaste åren. Ingen bra kombination. "Heart of hockey" behöver en by-pass operation. Ryktet säger att Modos spelarbudget är 10-15 miljoner högre än exempelvis Skellefteå och Luleås.
Hockeyns silly season har varit igång länge trots att vare sig guldmedaljer, Stanley Cup-pokaler eller VM-bucklor delats ut. Nästa säsongs utmaning för Skellefteå lär bli att hamna på den övre halvan av tabellen. Luleå kommer nog att slåss om medaljer de närmaste två, tre åren. Det är min fasta övertygelse idag. Men saker och ting svänger förstås snabbt i hockeyvärlden.