Isracing - men bara i Arjeplog

Isracingåkarna är nästan tvingade att åka till Arjeplog. Åtminstone om de vill ha goda träningsmöjligheter.- Det finns nästan inget annat ställe där vi kan träna på is, säger Stefan Pletschacher som kommer från Sydtyskland.

Arjeplog2006-12-21 00:00
Stefan Pletschacher tränar på isen på sjön Galtisjaure. Där har Leif Burman plogat upp banor, både små svenska och större tyska.

Berömmer

Stefan Pletschacher berättar att det inte finns någon is varken i Tyskland eller i Östersund, Bollnäs och Gävle där han brukar träna när han är i Sverige.

Han berömmer förhållandena i Galtisjaur.

- Isen är perfekt, säger han.

I Galtisjaur laddar han för premiären i Polen i januari. Stefan testar maskiner och tränar. Han berättar att isracing är en smal sport i Tyskland.

Även Torleif

- Det finns väl bara sex riktigt bra förare, men tävlingarna lockar många åskådare. På en tävling i Berlin kom 7000 åskådare och i Inzell var det 10 000.

Förutom Pletschacher finns såväl finska, franska som österrikiska på Leif "Leffe" Burmans banor i Galtisjaur, samt förstås, Arjeplogs eget ess Torleif Burman. Och om inget oförutsett inträffar kommer hela svenska eliten till Galtisjaur under mellandagarna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!