IFK Arvidsjaur ångar på - 4-0

Arvidsjaur ångar på i division 5 med högt inställt sikte.Alvik på besök skulle bli ett toppmöte. Hur det slutade? Jo, 4-0 (1-0) till Arvidsjaur som för spelade sin hemmamatch på Abborrträsks fina gräsplan.

Arjeplog2006-06-05 00:00
Arvidsjaur gjorde en stabil insats. Visst var det ganska jämnt i första halvlek men det var Arvidsjaur som skapade de vassaste chanserna.

- Det blev bara ett mål i första, men den kunde ha varit två-tre till, tyckte Arvidsjaurs tränare Johan Lindmark.

Andra halvleken var match i en kvart. Sedan tog Arvidsjaur över, eller så vek Alvik ner sig.

- Vi ville nog mer, och vi ville verkligen vinna, sa Johan Lindmark som tycker att hans lag gjorde en riktigt bra match, ja rent av säsongens hitintills bästa.

- Vi spelade disciplinerat och var aggressiva i närkamperna. Det går åt rätt håll…

Men om serieseger och spel i division 4, nej det vill inte Johan Lindmark tala om.

- Det är långt kvar, och framför allt många matcher.

Hela laget gjorde bra ifrån sig men extra plus för Rickard Granberg i målet, Emil Lindmark som dominerar framåt och gör två mål samt Anders Rönnholm i försvaret.

- Tyvärr tappar vi Rönnholm. Han är flyglärare och ska gå på kurs i tre veckor och sedan åker han till USA, berättar Johan Lindmark.

Målen: 1-0 Jonas Risberg, 2-0 och 3-0 Emil Lindmark, 4-0 Daniel Risberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!