För att Argentum skulle ha en chans att knipa en plats i kvalet till division 1 krävdes det seger i playoff-finalserien. Läget var utsatt redan inför lördagens match i Arjeplogs sporthall eftersom Gammelstad förra helgen vann den första finalmatchen och det är bäst av tre matcher som gällde.
Argentum lyckades i alla fall bjuda på bra motstånd och fram till i slutet av andra perioden var laget bra med i matchen. Men då ryckte gästerna ifrån, från ledning med 5–4 till 9–4. Det försprånget lyckades Argentum inte jaga ifatt.
– Vi gör en hygglig match, vi är där men Gammelstad är lite bättre än oss och de straffar oss på de misstag vi gör, säger Anders Nordin, tränare för Argentum.
Argentum kan ändå vara riktigt nöjda när laget summerar säsongen i division 2. Laget tog sig ganska så otippat hela vägen fram till playoff-final.
– Vem trodde det? Vi är inte där riktigt än med det här unga laget men vi kommer att bli bättre och bättre under de kommande två- tre åren, säger Anders Nordin.
Bäste Argentumspelare i ett starkt och bra arbetande lagkollektiv i lördagens match var Arvid Laestander.