Det handlar om att ta sig från Guijaure till Polcirkeln, en sträcka på 17 kilometer. Lockelsen verkar bero på en kombination av nytta och nöje. Det är fjärde året som löparfesten går av stapeln och intresset har vuxit för varje år.
– Det är en fantastisk upplevelse och en magisk miljö. Jag såg renar överallt och för mig som skåning så är det ju exotiskt, sa löparen Sammy Pergament precis efter att han tagit sig över mållinjen.
Banan består av varierande terräng med stenhällar, spångar och stigar där högsta punkten är cirka 800 meter över havet. Tävlingen inleddes vid åttatiden på lördagsförmiddagen och Sammy Pergament, från Blåsmark, medger att loppet tog på krafterna.
– Kroppen är helt slutkörd. Framförallt de fem första kilometerna var riktigt jobbiga. Ingenting är gratis på den här banan men jag försökte samtidigt att lyfta blicken för att inte missa omgivningen, säger han.
Oskar Löfbom, Arjeplogs sportklubb, är en återkommande deltagare i tävlingen. Han stötte på patrull direkt och var inte nöjd med sin insats.
– Jag måste ha ätit alldeles för mycket innan start. Jag har haft magknip i femton kilometer.
Varje deltagare kunde själv välja om de ville vandra upp till startplatsen eller åka helikopter. Sammy Pergament körde på det sistnämnda.
– Det här blev en magisk upplevelse på alla sätt. Att få börja dagen med en helikoptertur och se en regnbåge var helt fantastiskt, säger han.